Powsiński ogród nadal kwitnie


Powsiński ogród nadal kwitnie: artykuł nr 1135

2005-08-24 12:33:25 Botanika

Druga połowa lata to w powsińskim Ogrodzie Botanicznym czas, kiedy roślinność zaczyna już szykować się do okresu zimowego. Wiele gatunków zakończyło okres wzrostu, jednak w Ogrodzie w tym czasie jest co podziwiać - mówi pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Wojciech Dmuchowski. Choć w ogrodzie bylinowym kwitnienie kończą liczne odmiany floksów oraz host, to kwitnienie rozpoczyna mająca białe, duże, wonne kwiaty hosta wielkokwiatowa - informuje Dmuchowski.

Pojawiły się już wczesne odmiany astrów zwanych marcinkami, a w pełni kwitnienia znajduje się kolekcja mieczyków. "Te piękne kwiaty odznaczają się bardzo dużą różnorodnością kolorów i kształtów" - przypomina pracownik Ogrodu.

Zwiedzający mogą także podziwiać kolekcję różnobarwnych dalii zwanych też georginiami. Rośliny te charakteryzują się różną wielkością kwiatów. W opinii Wojciecha Dmuchowskiego najbardziej dekoracyjne to te o kwiatostanach kaktusowych, w których poszczególne kwiaty, często wyglądające jak pojedyncze płatki, są zwinięte w rurki i ostro zakończone. "Z kolei dalie o kwiatostanach pomponowych charakteryzują się kulistym, bardzo zwartym kształtem" - mówi Dmuchowski.

Kwitnienie rozpoczęły także różowe, fioletowe i białe zimowity jesienne. Ich kwiaty kształtem przypominają krokusy, są jednak znacznie od nich większe.

"Wśród innych roślin cebulowych na uwagę zasługują cynobrówki i tygrysówka" - podkreśla pracownik Ogrodu. "Warto też zwrócić uwagę na pacioreczniki, które znane są częściej pod spolszczoną nazwą łacińską jako kanny, kwiaty ich mogą być barwy żółtej, różowej lub czerwonej" - dodaje.

W arboretum w pełni kwitnienia znajdują się omżyny zwane też budlejami, a w końcu sierpnia z pewnością pojawią się kwiaty na franklini amerykańskiej, pięknym krzewie z rodziny herbatowatych.

Wojciech Dmuchowski zachęcił także do odwiedzenia warzywnika, w którym można zobaczyć wiele odmian warzyw, zwłaszcza pomidorów. W części sadowniczej dojrzewają wczesne odmiany m.in. jabłoni, grusz oraz śliwy, a także orzechy.

W szklarni ekspozycyjnej "Zielony Raj" warto zwrócić uwagę na kwitnące oleandry o kwiatach białych, różowych, żółtych i łososiowych. Zdaniem Dmuchowskiego są to rośliny nieco już zapomniane, ale doskonale nadające się jako tzw. rośliny tarasowe.

"Zachwycają także imponującej wielkości kwiaty datury, których kielichy kwiatowe często osiągają powyżej 30 cm długości, a średnica kielichów dochodzi do 20 cm. Kwiaty są barwy białej, jasnoróżowej, żółtej" - opowiada Dmuchowski. Niestety, obydwa gatunki są silnie trujące, stąd kontakt z nimi powinien być jedynie wzrokowy - przestrzega pracownik Ogrodu Botanicznego.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce Bogusława Szumiec

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki