Choroba meningokokowa - program edukacyjny


Choroba meningokokowa - program edukacyjny: artykuł nr 1270

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

p>Rozprowadzenie kilku tysięcy ulotek, szkolenie nauczycieli, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz lekarzy pierwszego kontaktu złoży się na program edukacyjny na temat groźnej choroby meningokokowej, który w kwietniu rozpocznie się w Bytomiu, Piekarach Śląskich i Tarnowskich Górach w województwie śląskim.

Poinformowała o tym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, która organizuje program ze wsparciem Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Z czasem akcja ma objąć całe województwo śląskie.

"Chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie wśród młodych ludzi niehigienicznych zachowań, które prowadzą do zakażenia, jak picie z jednej butelki czy +dawanie gryza+" – powiedziała kierownik oddziału oświaty zdrowotnej wojewódzkiego Sanepidu Anna Rusiecka.

Latem zeszłego roku w Bytomiu odkryto ognisko epidemiczne inwazyjnej choroby meningokokowej. Rozwinęła się ona w grupie młodych ludzi, bywających wspólnie w dużej dyskotece w Tarnowskich Górach, oraz wśród kilkuletnich dzieci z ubogich rodzin, mieszkających w złych warunkach sanitarnych.

Ulotka, która trafi do śląskich szkół, przynosi m.in. odpowiedź na pytanie, co to jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznica meningokokowa. Informuje, jak się można zarazić, jakie są objawy choroby, jak postępować przy podejrzeniu zakażenia.

Meningokoki to bakterie, mogące wywoływać posocznicę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które mogą zakończyć się śmiercią lub poważnymi powikłaniami, np. głuchotą czy problemami neurologicznymi. Śmiertelność w przypadku zapalenia opon to ok. 10 proc., a posocznicy, czyli sepsy - nawet 70 proc. Najczęściej chorują małe dzieci i młodzież w wieku 16-21 lat.

Choroba wciąż zbiera w Polsce żniwo. Ostatnio najtrudniejsza jest sytuacja na sąsiadującej z województwem śląskim Opolszczyźnie, gdzie od początku roku zanotowano 13 przypadków sepsy. Z tego w powiecie brzeskim na inwazyjną chorobę meningokokową zachorowało od początku roku 7 osób. Jedna mieszkanka Brzegu, 14-letnia dziewczyna, zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny