Wydłużenie okresu ochronnego nietoperzy


Wydłużenie okresu ochronnego nietoperzy: artykuł nr 1283

2005-10-02 16:18:26 Zoologia

Niemal wszystkie trasy turystyczne w podziemiach i bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego MRU zostaną zamknięte o miesiąc wcześniej. Nie będzie można z nich korzystać już od pierwszego października aż do połowy kwietnia. W ten sposób nietoperze, które wybierają te obiekty na swoje zimowisko, mają być jeszcze skuteczniej chronione niż dotąd - informuje Władysław Kwela ze stacji hiropterologicznej w Rezerwacie Nietoperek.

Jedyną całoroczną trasą turystyczna po fortyfikacjach MRU, której nie dotyczą nowe terminy ochronne, jest szlak w Pniewie.

Jak mówi Kwela, z obserwacji i badań prowadzonych przez kilka minionych lat wynika, że wydłużenie okresu ochronnego będzie z korzyścią dla latających ssaków, których tysiące wybierają MRU na swoje zimowisko.

"Nietoperze już zaczynają zlatywać się do MRU. Zamknięcie tras turystycznych jest konieczne, gdyż obecnie zasiedlają one wloty do bunkrów. Dni przesypiają, natomiast w nocy intensywnie żerują gromadząc zapasy tłuszczu na zimę. W miarę obniżania się temperatur zaczną schodzić w głębsze partie fortyfikacji" - wyjaśnia Kwela.

Jak zaznacza, ten okres jest niezwykle istotny i zarazem niebezpieczny, gdyż nietoperze bez odpowiedniego przygotowania swoich organizmów mają małe szanse na przeżycie zimy. Dzięki szybszemu zamknięciu tras ludzie znacznie wcześniej przestaną je niepokoić. W ubiegłym roku podobne zakazy obowiązywały od początku listopada do końca marca.

Rezerwat Nietoperek niedaleko Międzyrzecza w Lubuskiem jest największym w Europie Środkowej zimowiskiem tych jedynych latających ssaków. W ubiegłym roku przyrodnicy naliczyli tu około 32 tys. nietoperzy.

Idealne warunki do spędzenia zimy stwarzają im tam poniemieckie fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W ciągnących się pod ziemią kilometrami korytarzach i bunkrach przez cały rok panuje temperatura wahająca się od 6 do 9 stopni Celsjusza. Stwarza to idealne warunki dla nietoperzy do przetrwania zimy w głębokiej hibernacji, z czego korzysta kilka gatunków tych ssaków.

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii