Sklonowano makaka


Sklonowano makaka: artykuł nr 161

2004-12-09 13:44:43 Nauka w Polsce i na świecie

Naukowcom z Uniwersytetu w Pittsburgu pracującym wspólnie z genetykami z Korei udało się sklonować zarodki makaków (ta sama grupa poinformowała w lutym o pomyślnym sklonowaniu ludzkich zarodków). Z 49 embrionów trzy rozwinęły się do stadium blastocysty - pustego pęcherzyka zbudowanego z identycznych, niezróżnicowanych jeszcze komórek. Z blastocyst udało się pobrać komórki macierzyste (tj. takie, które mogą się zamienić w dowolną tkankę organizmu), które można by dalej hodować w laboratorium (w tym przypadku tego nie uczyniono). Żaden z zarodków nie przeszedł jednak na dalszy etap rozwoju, co dowodzi, że klonowanie małp w celach rozrodczych jest na razie poza zasięgiem nauki.

Badacze mają nadzieję, że sklonowanie zarodków makaków i uzyskanie od nich komórek macierzystych jest znaczącym krokiem w medycynie, który kiedyś umożliwi pozyskiwanie w podobny sposób ludzkich zarodkowych komórek macierzystych. Te z kolei mogłyby posłużyć np. do hodowli narządów do przeszczepów.

Źródło, cały artykuł: Gazeta.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 161

Moim zdaniem nie powninno sie klonowac ludzi ani zwierzat poniewaz co to bedzie za swiat jak beda 2,3 lub wiecej takich samych osob??beznadzieja!!!!
~aneta(2007-06-12)

Klonowanie to nowa szansa. Ktoś ma bardzo chorą wątrobę, lub inny organ -> klonowanie organu + wyrzucenie choroby i 'uszkodzen' z klonu = przeszczep ze zwiekszonymi szansami o ok 80%, więc tu nie chodzi zeby byly dwie, lub trzy takie same osoby! I tak jest już za dużo ludzi na świecie.
~Lilia(2009-05-09)

Przez klonowanie mogą np. kobiety z bezpłodnością zajść w ciążę. Kobieta, która utraciła dziecko, które mialo dwa, trzy latka bardzo cierpi. Może je 'odzyskac' poprzez klonowanie. Jest to złe, ale dobre również.
~Lilia(2009-05-09)

Pomożcie mi wystawic opinie ne temat klonowania
~................(2009-12-16)

Twój komentarzWybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie