Całkowity zakaz eksportu kawioru z jesiotra


Całkowity zakaz eksportu kawioru z jesiotra: artykuł nr 1753

2006-01-04 17:27:21 Ekologia

Państwa-sygnatariusze konwencji ONZ o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt i roślin (CITES) całkowicie zakazały we wtorek eksportu kawioru i innych produktów z jesiotra żyjącego w środowisku naturlanym, podaje agencja AFP. Jest to odpowiedź ONZ na gwałtownie malejące zasoby tej ryby w świecie.

Nadal można jednak eksportować ikrę z jesiotra hodowlanego.

"Odtąd niemożliwy jest eksport kawioru i innych produktów z jesiotra pochodzących ze wspólnych zapasów, to znaczy stref połowów dzielonych jednocześnie przez kilka państw, przede wszystkim na Morzu Kaspijskim" - oświadczył sekretariat CITES.

Z Morza Kaspijskiego pochodzi 90 procent kawioru trafiającego na rynek.

Sekretariat CITES poinformował, że populacja jesiotra znacznie zmniejszyła się nie tylko w Morzu Kaspijskim, ale także w innych strefach połowów, czyli na Morzu Czarnym, w dolnym biegu Dunaju na granicy rumuńsko-bułgarskiej, a także w Amurze na granicy rosyjsko-chińskiej.

W ciągu ostatnich 20 lat zasoby kaspijskiego jesiotra spadły o blisko 90 procent, przede wszystkim na skutek zanieczyszczenia środowiska i zaniechania regulacji połowowych z czasów ZSRR. Kontrolowanym niegdyś przez państwo handlem kawiorem zajmują się dziś w dużej mierze kłusownicy i zorganizowane grupy przestępcze.

Konwencję CITES podpisało ponad 160 państw. ZAB

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii