Laser w gabinecie weterynaryjnym


Laser w gabinecie weterynaryjnym: artykuł nr 1873

2006-02-01 11:14:41 Zoologia

Światłem laserowym doprowadzonym do wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu połączonego ze światłowodem można będzie usuwać chorym psom kamienie moczowe - informuje magazyn naukowy "Opto&Laser Europe".
Naukowcy z Purdue University (USA) z grupy badawczej doktora Larryego Adamsa za pomocą nowego układu laserowego wyleczyli kilkanaście psów cierpiących na kamicę moczową.

Krótkie impulsy laserowe o mocy 0.5-0.7 J, generowane z częstotliwością od 5 do 10 Hz, skierowane na znajdujące się w pęcherzu moczowym kamienie, wystarczyły do skutecznego ich rozbicia w drobny pył, a tym samym do usunięcia przyczyny bolesnej choroby dotykającej psy.

Eksperymenty na psach prowadzone były podczas testów urządzenia, którego skuteczność badacze określili na 79 proc. w przypadku samców oraz 100 proc. u samic.

By ułatwić sobie zadanie i zminimalizować ewentualne efekty uboczne powstałe po niecelnym "strzale" laserowym, naukowcy wyposażyli końcówkę cystoskopu w dodatkową czerwoną diodę laserową, służącą do nakierowywania promienia laserowego na właściwe miejsce w pęcherzu moczowym.

"Naszym celem było opracowanie poręcznego urządzenia, za pomocą którego można byłoby bezpiecznie rozkruszać kamienie moczowe przed ich usunięciem z pęcherza moczowego” - tłumaczy koordynator i autor projektu, dr L. Adams.

Według naukowców zabieg rozkruszania nawet 3 centymetrowych kamieni moczowych trwa średnio 30 minut i nie więcej jak 75 minut.

Zastosowany układ laserowy opiera się na średniej mocy generatorze światła laserowego (20W, YAG holmowy) emitującego światło o długości 2100 nanometrów. Moc urządzenia może być odpowiednio dopasowana w zależności od wielkości kamieni, jakie mają zostać rozdrobnione. KL

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii