Kieszonkowy analizator DNA


Kieszonkowy analizator DNA: artykuł nr 1890

2006-02-07 12:49:46 Biotechnologia

Przenośny, miniaturowy aparat do analizy DNA, oparty na układzie "laboratorium na chipie", został zaprezentowany przez naukowców na łamach brytyjskiego miesięcznika naukowego "Lab on a Chip".
Współpracujące ze sobą zespoły badawcze z amerykańskiego University of Pennsylvania oraz holenderskiego uniwersytetu w Lejdzie opracowały miniaturowe urządzenie, za pomocą którego można będzie w gabinecie lekarskim przeprowadzić podstawowe badania DNA.

Cała elektronicznie sterowana aparatura umożliwiająca wykrycie DNA będącego świadectwem obecności groźnego wirusa, czy bakterii (patogena) w ciele pacjenta, zawiera się w pudełeczku o wymiarach 58 na 15 milimetrów!

Umożliwia to technologia mikroprzepływowa z zastosowaniem sterowanych elektrycznie zaworów żelowych.

"Badanie DNA jest przeprowadzane automatycznie, za pomocą pneumatycznego napędu. Próbka jest powielana (metodą PCR), inkubowana, znakowana i analizowana przez czytnik laserowy" - opisuje profesor Haim Bau, koordynator badań.

Użycie laserowego układu detekcyjnego i nowoczesnych znaczników UTP dołączanych do analizowanych fragmentów DNA powoduje, iż wynik testu jest bardzo dokładny i możliwy do odczytania jeszcze wiele dni po przeprowadzeniu badań.

UPT (ang. up-converting phosphor particle) to nanocząstki o średnicy 400 nanometrów przetwarzające podczerwone promieniowanie lasera wzbudzającego na światło widzialne.

Cząstki UPT fluoryzują w wiązce lasera podczerwonego (980nm), podczas gdy nie oznakowany materiał biologiczny zwykle nie świeci pod wpływem podczerwieni.

W takich warunkach czułość metody 100-krotnie przewyższa osiąganą dotychczas w tradycyjnej analizie fluorescencyjnej.

Ponadto, właściwości cząstek UPT umożliwiają jednoczesne wykrywanie wielu różnych fragmentów (szybka analiza wielokanałowa).

Według naukowców, przeprowadzone testy urządzenia wskazują na pomyślne wykrycie obecności próbki DNA zawieszonej w świeżej ślinie.

Urządzenie do poprawnego działania nie wymaga, więc superczystego preparatu DNA.

"Analizujący moduł jednorazowego użytku może służyć w gabinecie lekarskim jako nieinwazyjny i szybki, kompleksowy układ wykrywający precyzyjnie obecność groźnych patogenów oraz wolnego obcego DNA w próbce pobranej bezpośrednio od pacjenta" - dodaje prof. Haim Bau.

Aparat może także służyć do kontroli skażenia środowiska oraz żywności i wody.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii