Ptaki śpiewem budzą już wiosnę


Ptaki śpiewem budzą już wiosnę: artykuł nr 1959

2006-02-17 15:14:11 Zoologia

Coraz intensywniejszy śpiew sikor, kowalików i kosów zapowiada wiosnę - oznajmia dr Tomasz Janiszewski, ornitolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Sroki odbudowują ubiegłoroczne gniazda, a szpaki wracają z zimowisk w zachodniej i południowej Europie. Słychać już śpiew samców. Przy gniazdach w podłódzkich lasach pracują drapieżne myszołowy, jastrzębie i bieliki - pisze "Dziennik Łódzki"

Marek Długosz, leśniczy z Gostkowa pod Poddębicami, dodaje, że gniazda budują też kruki. Lada moment zniosą w nich pierwsze jaja. Muszą to zrobić szybko, bo potem w tych samych gniazdach osiedlają się sokoły kobuzy.

"W pobliżu lasów można spotkać zajęcze pary" - mówi Zdzisław Cyganiak, przyrodnik z gminy Wartkowice.

W arboretum w Rogowie koniec zimy zapowiadają oczary, które obsypały się żółto-cytrynowym kwieciem. Te kilkumetrowej wysokości krzewy o rozłożystych gałęziach zawsze zwiastują wiosnę. Ożywienie obserwuje się też wśród wiewiórek, które roją się na wydeptanych ścieżkach w rogowskim parku.

W łódzkich Łagiewnikach, a nawet w centrum miasta, zakwitły już niektóre odmiany leszczyny, zwane popularnie baziami albo palemkami. Wyższe temperatury sprawiły, że zwierzęta z łódzkiego zoo coraz częściej korzystają z wybiegu. Największe zamiłowanie do wypraw na świeże powietrze zdradza para tygrysów.

W pawilonie "Świat ptaków" i ptaszarni panuje wesoły świergot. Ptaki żywo podskakują na gałązkach, nabierają intensywniejszych barw upierzenia. To znak, że wielkimi krokami zbliżają się gody. Największą wiosenną niespodziankę zgotowały gwarki, którym właśnie wykluły się pisklęta. "Kiedy sprzątaczka się przeziębiła, gwarki cały czas naśladowały jej kaszel. Miauczą też jak koty z budynku dyrekcji" - mówi Aniela Graczowa, kierownik działu dydaktycznego w łódzkim ZOO.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii