Coraz więcej migrujących ptaków w rezerwacie Stawy Przemkowskie


Coraz więcej migrujących ptaków w rezerwacie Stawy Przemkowskie: artykuł nr 1996

2006-02-23 16:43:46 Zoologia

W dolnośląskim rezerwacie ornitologicznym Stawy Przemkowskie, który jest siedliskiem ptactwa wodno-błotnego, z każdym dniem przybywa ptaków migrujących z południa na północ. Wśród ptactwa pojawiają się czaple białe oraz zmierzające do Azji stada gęsi zbożowej i białoczółki.

"Jesteśmy ostrożni i monitorujemy sytuację pod kątem ewentualnego pojawienia się chorych osobników" - informuje Lucjan Zawadzki z Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

"Spodziewamy się teraz zwiększenia częstotliwości przelotów. Zależą one od aury. Wracające z ciepłych krajów gatunki gęsi zatrzymują się u nas gdy puszczają lody na stawach. Widziałem już żurawie i trznadle" – mówi przyrodnik. W czasie migracji w rezerwacie przebywają ptaki z około 250 gatunków.

"Dotąd nie mieliśmy u nas żadnych niepokojących zjawisk, takich jak np. martwe osobniki" – zaznacza Zawadzki.

W rezerwacie, który wchodzi w skład Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, jest około 30 zbiorników zajmujących powierzchnię blisko tysiąca hektarów. Gniazduje tu na stałe ok. 150 gatunków ptaków, np. najliczniejsze na Dolnym Śląsku kolonie czapli siwej gniazdującej w trzcinowiskach.

Przelatujące ptaki mają w okolicy Stawów Przemkowskich doskonałe warunki do żerowania i pozostają tu od kilkunastu dni do kilkunastu tygodni. Inne pozostają w Przemkowie do jesieni.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii