Akcja powitania wiosennych ptaków


Akcja powitania wiosennych ptaków: artykuł nr 2245

2006-04-07 19:01:56 Zoologia

Kukułka to ptak nieśmiały, raczej trudno go spotkać; jerzyki uwielbiają życie w miastach, zwinne jaskółki większość czasu spędzają w powietrzu łapiąc owady, a bociana zna każde dziecko. Jeśli potrafimy rozpoznać te gatunki, możemy ruszyć w teren i przystąpić do ich wiosennej obserwacji. W Europie rozpoczęła się właśnie akcja powitania wiosennych ptaków "Kwiecień na skrzydłach wiosny".

MAPY PTASICH PRZYLOTÓW

Akcja prowadzona jest w 29 krajach Europy. W Polsce jej organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

"Akcja polega na zarejestrowaniu na stronie internetowej www.springalive.net pierwszych zauważonych przez siebie ptaków z czterech popularnych gatunków - bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki" - tłumaczy Joanna Kalinowska, koordynująca akcję "Kwiecień na skrzydłach wiosny".

Organizatorzy chcą, by obserwacje poczynione przez ornitologów-entuzjastów w całej Europie przyczyniły się do stworzenia map, pokazujących postęp w przylotach ptaków, które z zimowych podróży powracają do Polski i innych krajów europejskich.

Projekt, skierowany głównie do młodzieży i nauczycieli, potrwa do końca kwietnia.

"Akcja przypomina o tym, jak ważne i ciekawe są obserwacje w terenie. To niezmiernie ważne zwłaszcza teraz, kiedy ludzie boją się kontaktów z dzikimi ptakami i zarażenia ptasią grypą. Warto pamiętać, że obserwowanie ptaków z odległości nie jest groźne, a dane uzyskane z akcji mogą być bardzo przydatne w długoterminowych analizach trendów dotyczących przylotów ptaków" - mówi Kalinowska.

PTASI POSŁAŃCY WIOSNY

Jak wśród wielu wiosennych ptasich przybyszy rozpoznać jaskółkę, jerzyka, bociana i kukułkę?

Najmniej problemu ornitolodzy-amatorzy będą mieli z popularnym w Polsce bocianem. Z daleka widać dużego białego ptaka z czarnymi skrzydłami, długą szyją i prostym czerwonym dziobem. Klekoczący symbol Polski lubi przebywać na mokrych łąkach i świeżo skoszonych pastwiskach.

Problemów raczej nie będzie także z rozpoznaniem jaskółek, małych ptaszków z ciemnoniebieskim grzbietem, pomarańczowym gardłem, białym brzuszkiem i rozdwojonym ogonem. Lubią przebywać w pobliżu gospodarstw, tam też budują gniazda w stajniach lub oborach, głównie pod stropami i belkami. Sznury świergoczących jaskółek można zauważyć, gdy siedzą na liniach telefonicznych.

Kukułkę poznamy po jej charakterystycznym "ku-ku". Zamiast liczyć, ile lat życia dla nas przewiduje, lepiej zapiszmy, gdzie ją słyszeliśmy. Raczej jej nie zobaczymy - jest płochliwa. Nie buduje gniazd, a swoje jaja podrzuca innym ptakom. Gdyby jednak przed naszymi oczami mignął ptak średniej wielkości, prawie cały szary, z białym ciemnopaskowanym brzuszkiem - to na pewno kukułka.

Nieco więcej problemów może sprawić rozpoznanie jerzyka. To mieszkaniec miast, lubiący wysokie budynki, gdzie buduje gniazda pod dachami lub w popękanych ścianach i w otworach wentylacyjnych. Ciemnobrązowy jerzyk jest podobny do jaskółki, ale lata znacznie wyżej. Ma długie skrzydła i krótki rozdwajający się ogon.

Więcej informacji dotyczących projektu można znaleźć na stronie www.springalive.net

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii