Bursztyn bałtycki


Bursztyn bałtycki: artykuł nr 2328

2006-04-24 14:06:20 Ciekawostki

ursztyn bałtycki jest skamieniałą żywicą, produkowaną przez kilka gatunków drzew iglastych, objętych wspólną nazwą Pinus succinifera, czyli sosna bursztynodajna - przypomina Wojciech Dmuchowski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Na wystawie zatytułowanej "Bursztyn w dziejach" od 29 kwietnia będzie można tam oglądać najpiękniejsze okazy bursztynu bałtyckiego. Sosny bursztynodajne rosły w puszczach na terenie obecnej Skandynawii i na znacznej części terenów obecnie zalanych wodami Bałtyku.

"Żywica, produkowana przez wiele milionów lat w ogromnych ilościach, była przenoszona przez potoki i rzeki do ciepłego morza, które w eocenie pokrywało większą część obecnej Europy. Przez ponad 40 mln lat żywica ulegała procesowi fosylizacji, czyli różnorakim procesom fizycznym i chemicznym, które w efekcie spowodowały jej stwardnienie i przemianę w znany nam dzisiaj bursztyn" - tłumaczy Wojciech Dmuchowski.

Bursztyn bałtycki, zwany także +Złotem Bałtyku+ i sukcynitem, ceniony jest ze względu na obfitość występowania, łatwość obróbki, różnorodność i piękno odmian oraz właściwości lecznicze.

Jak mówi Wojciech Dmuchowski, dla nauki stanowi on nieocenioną wartość dzięki przechowaniu przez ponad 40 mln lat okazów roślin i zwierząt, niemal w idealnym stanie. "Dzięki tym inkluzjom możemy poznać jakie gatunki roślin tworzyły +las bursztynowy+ i jakie gatunki zwierząt w nim żyły" - opowiada.

Bursztyn cenią także artyści i jubilerzy, dla których jest materiałem służącym zarówno tworzeniu biżuterii jak i zdobieniu przedmiotów codziennego użytku.

Ekspozycja prezentuje, jak powstawał bursztyn, w jakich występuje odmianach barwnych oraz gdzie, poza Polską, można go znaleźć. Zwiedzający wystawę mogą także podziwiać wyroby z bursztynu.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 30 maja.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek