Zakwity glonów i sinic mogą zwiastować trzęsienia Ziemi


Zakwity glonów i sinic mogą zwiastować trzęsienia Ziemi: artykuł nr 2448

2006-05-09 22:51:59 Botanika

Widoczne z orbity zakwity glonów i sinic mogą zwiastować trzęsienia Ziemi - informuje pismo "Advances in Space Research".

Fitoplankton, czyli drobne, najczęściej jednokomórkowe glony oraz sinice, występują w morskiej wodzie w ogromnych ilościach. Najdrobniejszych organizmów (o średnicy mniejszej niż 2 tysięczne części milimetra) może być nawet kilkaset tysięcy w każdym centymetrze sześciennym morskiej wody.

Zakwity, czyli masowe pojawianie się fitoplanktonu, mogą być obserwowane z orbity. Jak zauważono, przed trzęsieniami Ziemi w przybrzeżnych wodach podnosi się stężenie naturalnego barwnika - zielonego chlorofilu, którego rośliny używają do fotosyntezy. Świadczy to o masowym występowaniu glonów. Amerykańsko-indyjski zespół naukowców przeanalizował dane satelitarne, dotyczące przybrzeżnych obszarów oceanicznych, które znajdowały się w pobliżu epicentrów czterech trzęsień - w Gujarat (Indie, 2001), Algierii (2002), na Andamanach (2002) i w Bam (Iran, 2003).

Naukowcy uważają, że monitorowanie szczytowych poziomów chlorofilu może dostarczyć wczesnych informacji o zbliżającym się trzęsieniu. Prawdopodobnie zakwity fitoplanktonu są związane z uwalnianiem się energii cieplnej przed wstrząsami. Temperatura powierzchni morza podnosi się i rośnie parowanie, a jednocześnie bogata w składniki pokarmowe, chłodna woda jest transportowana w górę.

Zasilone wodą z głębin glony i sinice mają lepsze warunki rozwoju i obficie się mnożą - czego efekty łatwo zauważyć na zdjęciach satelitarnych jako wzrost poziomu chlorofilu, zwłaszcza chlorofilu typu a.

Jeśli chmury uniemożliwią satelitom pomiar poziomu chlorofilu, wystarczyłoby mierzyć temperaturę wody.

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki