Kanibalizm wśród niedźwiedzi?


Kanibalizm wśród niedźwiedzi?: artykuł nr 2750

2006-06-15 14:48:18 Zoologia

Coraz dłuższa część roku bez pokrywy lodowej na południowym Morzu Beauforta może zmusić tamtejsze populacje niedźwiedzi polarnych do kanibalizmu - wynika z badań amerykańskich i kanadyjskich naukowców. Badacze przyjrzeli się trzem przypadkom ataków niedźwiedzia polarnego na innego przedstawiciela tego gatunku. Wszystkie wydarzyły się na początku 2004 roku na morzu na północ od Alaski i zachodniej Kanady. Ofiary zostały uśmiercone, a następnie zjedzone. Jedną z nich była niedźwiedzica, zaraz po urodzeniu młodych chroniąca się z nimi w swojej jamie. Takiego przypadku wcześniej naukowcy nie odnotowali.

Według nich, niedźwiedzie atakują swoich pobratymców w desperacji - zmusza je do tego głód i brak innych możliwości zdobycia pożywienia.

Zwierzęta te polują najczęściej na foki. Ich terenem polowań, godów oraz rozmnażania jest lód pokrywający morze przez większość roku. W ostatnich latach pokrywa lodowa staje się jednak coraz cieńsza. Coraz krótsze są też okresy, gdy morze pokryte jest lodem. To efekt stałego ocieplania się klimatu Ziemi.

Przypadki zabijania się niedźwiedzi zdarzały się zawsze - podkreślają badacze - ich najczęstszym powodem była jednak rywalizacja o dominację albo o partnerkę. Nie zdarzały się natomiast przypadki uśmiercania innego niedźwiedzia dla pożywienia - zaznacza główny autor badań, Steven Amstrup z amerykańskiego centrum naukowego Geological Survey Alaska.

W ciągu 24 lat badań w południowej części Morza Beauforta i 34 lat badań na północy Kanady naukowcy nigdy nie zaobserwowali, żeby jeden niedźwiedź zabił i zjadł innego. Szczegółowe wyniki badań opublikowano w kwietniu w piśmie "Polar Biology".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii