Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Świat w 2050 roku

2004-10-19 14:12:45   Ekologia

Naukowcy próbują przewidzieć, jak będzie wyglądał świat w 2050 r. i na podstawie tych prognoz wybrać najkorzystniejsze dla Europy drogi rozwoju. Naukowcy z PAN rozmawiali w Warszawie o wyzwaniach nadchodzących lat. W czerwcu 2006 roku Rada Unii Europejskiej postanowiła, że Komisja Europejska we współpracy z krajami członkowskimi określi wizję Europy w perspektywie 2050 roku. W Polsce w styczniu 2007 PAN-owski Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" rozpoczął prace nad wizją Polski do 2050 roku. Wynikiem tych prac jest opracowanie wstępnej analizy przedstawiającej szanse i zagrożenia dla rozwoju Europy i Polski.

Za jedno z najpoważniejszych wyzwań naukowcy uznali znalezienie jak najwydajniejszych i jednocześnie czystych źródeł pozyskiwania energii, nie ulega bowiem wątpliwości, że zapotrzebowanie na energię będzie rosło. Jak podkreślił ekonomista prof. Juliusz Kotyński, dla Polski najważniejsze jest teraz inwestowanie w bardziej wydajne technologie, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii, głównie w przemyśle.

"Oszczędność oczywiście nie jest receptą na wszystkie problemy, ale może je znacząco zmniejszyć" - zastrzegł Kotyński. Jak zaznaczył, Polska prawdopodobnie będzie zmuszona zacząć inwestować w energetykę jądrową. "Najszybciej rozwijające się państwa świata - Indie i Chiny - rozwijają obecnie energetykę jądrową w bardzo szybkim tempie. Wydaje się, że jest to słuszny kierunek" - ocenił.

Zdaniem naukowców, również bardzo poważnym problemem będą dla Europy przewidywane zmiany demograficzne i społeczne. Społeczeństwa będą się starzeć, spowoduje to wzrost kosztów opieki nad starszymi osobami i zmniejszenie liczby pracowników na rynku.

Innym zagrożeniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć, jest postępująca degradacja środowiska naturalnego. Ten proces trudno jest powstrzymać, ponieważ wiele państw, szczególnie właśnie Chiny i Indie, nie chcą rezygnować z szybkiego rozwoju gospodarczego na rzecz ochrony środowiska. "Emisja gazów cieplarnianych Chin już przekroczyła emisję USA" - mówił Kotyński.

Według prof. Zdzisława Sadowskiego, prognozy dotyczące rzeczywistości za ponad 40 lat z konieczności są bardzo niedokładne. "Wyobrażanie sobie, jak będzie wyglądał świat w 2050 r. to tak jakbyśmy w 1965 r. wyobrażali sobie świat w roku 2007. Ja sam pamiętam taką konferencję w latach 60. poświęconą prognozom na rok 2000. Przewidywano wtedy m.in., że wprowadzone zostaną ubrania jednorazowego użytku" - powiedział Sadowski.

Przypomniał, że chociaż prawdopodobnie wielu z żyjących obecnie na świecie ludzi dożyje roku 2050, to o tym, jak świat będzie wtedy wyglądał, decydować będą ludzie, którzy się jeszcze nie urodzili. "Ich spojrzenie na wiele spraw, m.in. na ochronę środowiska, musi być inne od naszego" - podkreślił.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w PolsceTagi: 2050 ocieplenie klimat globalne ocieplenie zagrożenia Polska 2000 PlusKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczne

    Za bardzo rozciagniete do odczytania wiadomosci
~poli200 Ocena artykułu: 3. (2007-06-05)

    kliknąłem tego linka zeby sie czegos dowiedziec a tutaj nic ciekawego nie było !! słabiutko !!
~ajnsztajn Ocena artykułu: 1. (2008-04-29)

    artykuł niczego sobie ale nie zawiera zbyt wiele informacjii .
~aysha . Ocena artykułu: 3. (2008-11-06)

    liczyłem na coś zupełnie innego teraz przez was płaczę ;(
~ktokolwiek(2009-05-05)

    Ja będę w 2050 r mieć 55 lat
~Alan Ocena artykułu: 4. (2009-11-12)

    nie łudzcie sie w 2012 koniec swiata
~kuba(2010-11-06)

    w 2050 r będe maiła 51 lat
~adrianna(2010-12-29)

    koniec świata przyjdzie w takim momencie wtedy kiedy ludzie
nie będą się tego spodziewać

~ftdf(2011-01-24)Twoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Projekt Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja

Kolejna V edycja przyrodniczych spacerów po Krakowie!

Ekokrok z Fundacją Roca - głosowanie na najlepsze filmy Festiwalu We ART Water

Konkurs: Dobry dla przyrody, dobry dla ciebie

Konkurs Bądźmy klimatyczni 2014

Przychylmy Pszczołom Nieba czyli 100 hoteli dla pszczół

Wystarczy, by stwierdzić, że okolica ma dużą wartość ekologiczną