Nie wszystkim mieszkańcom ZOO przeszkadza upał


Nie wszystkim mieszkańcom ZOO przeszkadza upał: artykuł nr 2907

2006-07-11 11:03:20 Zoologia

Zdolność aklimatyzacji niektórych zwierząt jest naprawdę niezwykła - mówi Antoni Gucwiński, dyrektor wrocławskiego ZOO. Niedźwiedzica polarna na przykład na przemian bierze kąpiele w swoim basenie i wygrzewa się na słońcu. Zwierzęta doskonale radzą sobie z upałami, jeśli tylko mają dostęp do wody i cienia - podkreśla Gucwiński. Jak informują pracownicy gdańskiego ogrodu zoologicznego, upały nie podobają się orangutanom. W naturze żyją one w zacienionych koronach wysokich drzew, gdzie temperatura jest niższa także z powodu podmuchów wiatrów. Małpom zwiększono więc dostęp do zacienionych miejsc.

Szefowie ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku podkreślają, że ich zwierzęta łatwiej znoszą upały, m.in. dzięki temu, że ich ogrody usytuowana są na naturalnie zacienionych terenach parkowych. W gorszej sytuacji jest warszawskie zoo, położone na odkrytym terenie, jednak, jak mówi kierownik działu hodowlanego warszawskiej placówki Andrzej Zieliński, "cierpią na tym głównie pracownicy, gdyż zwierzęta są należycie chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem".

Większość zwierząt pochodzi z klimatów tropikalnych, więc obecne warunki są zbliżone do ich środowiska naturalnego. Mają możliwość korzystania z basenów, kąpielisk błotnych, wypiaszczonych terenów, są też spryskiwane wodą.

Zwierzęta z klimatów chłodniejszych zdążyły się już zaaklimatyzować. Zoo zapewnia im w wielu wypadkach pomieszczenia specjalnie klimatyzowane lub o grubych murach, a czasem zlokalizowane pod ziemią.

"Przy wysokich temperaturach zwierzęta starają się wydatkować mniej energii, a ponieważ nie muszą martwić się o pokarm ani walczyć o terytorium, upały nie są dla nich problemem" - dodaje Andrzej Zieliński.

Mimo upalnej pogody, tłumnie odwiedzane są ogrody zoologiczne we Wrocławiu i Poznaniu. Stołeczne zoo zanotowało natomiast spadek liczby zwiedzających związany, jak podejrzewają pracownicy, ze znacznym nasłonecznieniem terenu palcówki.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii