W Gdyni jest największa w Polsce rafa koralowa


W Gdyni jest największa w Polsce rafa koralowa: artykuł nr 299

2005-02-01 00:28:52 Ciekawostki

Nie trzeba wybierać się na Antypody, aby obejrzeć całe bogactwo form żyjących na rafie koralowej. W Akwarium Gdyńskim, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, w kompleksie zbiorników prezentowane są egzotyczne rośliny i zwierzęta.

Jak podkreśla zastępca kierownika akwarium, Leonard Wawrzyniak, jest to największa w Polsce tego typu ekspozycja. Najpotężniejszy z 12 zbiorników ma pojemność 2700 litrów.

Kolekcję podzielono na poszczególne zbiorniki, gdyż nie wszystkie gatunki mogą ze sobą przebywać. "Mogłyby pozjadać się nawzajem" - dodaje Wawrzyniak.

W zbiorach akwarium znajduje się wiele unikatowych eksponatów. "Z pewnością do takich należy małż Tridacne. Mamy dwie sztuki tych małży. Nie produkują one pereł. Mają w swoich komórkach Zooksantelle, komórki glonów, które produkują cukry, ten małż to wykorzystuje. Oprócz tego odżywia się na sposób zwierzęcy i musi być dokarmiany, je zooplankton i fitoplankton" - opowiada Wawrzyniak.

BARWNI MIESZKAŃCY RAFY KORALOWEJ

Rafa koralowa wyróżnia się spośród innych zbiorników w akwarium różnorodnością kształtów i kolorów organizmów je zamieszkujących.

Wśród organizmów występujących na "gdyńskiej rafie" są m.in. strzykwy, koralowce z rodzaju Sacrophyton czy Sinularia, rozgwiazdy, jeżowce.

Oprócz bezkręgowców rafę zamieszkują rozmaite, najczęściej niezwykle kolorowe gatunki ryb. Przykładem może być Amphiprion ocellaris, znany też jako klownik. Tej małej biało-pomarańczowej rybie nie przeszkadzają wyposażone często w parzydełka "ramiona" rafowych bezkręgowców.

"Są to ryby odporne na wszelkie toksyny, które znajdują się w czułkach przeróżnych morskich organizmów. To ich strategia obronna. W razie niebezpieczeństwa uciekają pomiędzy te czułki" - wyjaśnia Wawrzyniak.

WODA WIELOKROTNIE UZDATNIANA

Wawrzyniak podkreśla, że woda używana w akwariach musi być bardzo dobrej jakości. Jest to woda wodociągowa, poddawana wielostopniowemu uzdatnianiu. Przechodzi m.in. przez filtry osmotyczne, dodaje się do niej soli morskiej. Jej stan jest również na bieżąco monitorowany.

SAMIEC Z IKRĄ W PYSKU I KONIKI MORSKIE

Niektóre z ryb zamieszkujących gdyńskie akwarium mają ciekawe formy rozmnażania. "Samiec Pterapogon kauderni na przykład inkubuje ikrę w pysku i kiedy narybek jest na tyle dojrzały, że może samodzielnie egzystować, samiec wypuszcza młode, które sobie samodzielnie pływają. Natomiast w grupie Amphiprionów największą rybą jest samica. W sytuacji, kiedy ona zdechnie, jeden z większych samców przekształca się w samice".

Jedną z atrakcji rafy koralowej są koniki morskie."Koniki większość czasu spędzają przymocowane do glonów. Oczekują na przykład na przepływające krewetki lub inne organizmy nadające się do zjedzenia i są przez nie zjadane, ale nasze koniki są już przyzwyczajone do zjadania pokarmu rozmrożonego" - wyjaśnia Wawrzyniak.

RYBA - KAMIEŃ I UCIEKAJĄCA MURENA

"Bardzo ciekawą rybą jest też Antennarius, ryba, która wygląda jak kamień. Ma taką wędkę z przodu, którą sobie macha przed otworem gębowym. W środowisku naturalnym małe rybki mogą +myśleć+, że jest to coś do zjedzenia. Podpływają bliżej i są błyskawicznie zjadane" - wyjaśnia Wawrzyniak.

Zwierzęta mieszkające w gdyńskich akwariach mogą też sprawiać niecodzienne kłopoty swoim opiekunom. Na przykład zbiornik, w którym przebywa murena jest specjalnie zabezpieczany.

"Jest on zabezpieczony od góry, ponieważ murena uwielbia uciekać ze zbiornika. W środowisku naturalnym podczas odpływów, w strefie przybrzeżnej, potrafi się przeciskać z jakiś małych zbiorniczków wodnych. U nas nie wie, że jak wypadnie ze zbiornika, obok już nie ma żadnej wody" - opowiada Wawrzyniak.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
www.naukawpolsce.pap.pl

31 stycznia 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek