Przyroda na wyciągnięcie ręki


Przyroda na wyciągnięcie ręki: artykuł nr 3097

2006-08-08 19:00:55 Ciekawostki

Aktywną naukę promuje Pomorski Park Naukowo-Technologiczny - już wiosną przyszłego roku będzie można odwiedzić w Gdyni miasteczko zabawy i nauki Eksperymentarium. Uczniowie i ich rodziny znajdą tam odpowiedź na pytania o procesy fizyczne zachodzące w środowisku, a nauczyciele zyskają możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych w warunkach wyjątkowego laboratorium, w którym młodych i dużych odkrywców wita się hasłem: „Prosimy o dotykanie eksponatów!”

OFERTA DLA PEDAGOGÓW, UCZNIÓW I RODZICÓW

„Młodzi ludzie będą mogli wszystkiego dotknąć, aby zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Pomocy udzielą im odpowiednio przeszkoleni nauczyciele i studenci, przygotowani do roli edukatorów. Studenci pedagogiki zyskają tu doświadczenia potrzebne w przyszłej pracy zawodowej, nauczyciele będą doskonalić warsztat, zaś rodziny otrzymają ciekawą propozycję twórczego wykorzystania wolnego czasu” – informuje zespół prasowy Urzędu Miasta Gdyni.

Centrum Aktywnej Nauki to placówka, która zapewni edukacyjną rozrywkę osobom w każdym wieku. Gdyńskie Eksperymentarium ma być interaktywnym laboratorium, a zarazem wielkim placem zabaw.

Na powierzchni 600 metrów kwadratowych zaprezentowanych zostanie 25 eksponatów. Będzie tu można czuć się swobodnie, wszystkiego spróbować, bawiąc się zastanowić nad zjawiskiem, którego się doświadcza i zadawać pytania, jakie wynikną z tych rozważań.

„Eksperymentatorium ma ułatwić powiązanie naukowych teorii ze zjawiskami spotykanymi na co dzień, pobudzić kreatywność i ciekawość świata” – podkreślają organizatorzy.

BEZ ZAKAZÓW, BEZ PRZYMUSU

Kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk służyć będzie objaśnianiu konkretnych zjawisk i procesów przyrodniczych, na przykład powstawania fal lub pływów morskich.

Stanowiska edukatorów zostaną wyposażone w odpowiednie programy komputerowe, plansze z opisami zagadnień i informacjami dodatkowymi, a także filmy i prezentacje multimedialne.

„Uczniowie otrzymają zorganizowaną i właściwie wyposażoną przestrzeń. Nauczyciele będą tu mogli realizować program nauczania, wzbogacając go o aktywne elementy, niedostępne na co dzień w szkołach. Istotne jest, że nauka ta, jako sposób na zaspokojenie naturalnej chęci poszerzania horyzontów, ma z założenia być wolna od zewnętrznych nakazów” – zaznaczają eksperci Gdyńskiego Centrum Innowacji.

MILIONOWA INWESTYCJA

Projekt miasteczka zabawy i nauki jest efektem współpracy Gdyńskiego Centrum Innowacji z litewską Wyższą Szkołą Nauk Społecznych z Kłajpedy oraz Uniwersytetem Gdańskim i Pomorską Akademią Pedagogiczną ze Słupska.

Koszty budowy i organizacji Eksperymentarium oszacowane zostały na 1 150 000 zł. Jak podaje biuro prasowe Urzędu Miasta Gdyni, pieniądze na sfinansowanie projektów pochodzą z unijnych funduszy (750.000 zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (100.000 zł) oraz z budżetu miasta (ok. 300.000 zł). Unijne dofinansowanie uzyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek