Powrót susła


Powrót susła: artykuł nr 3213

2006-08-29 11:42:38 Zoologia

Susły wyginęły na początku lat 70. - ostatnie potwierdzone informacje o tych gryzoniach pochodzą z 1973 r. Znana była wówczas jedna duża kolonia w okolicy Kamienia Śląskiego i kilka mniejszych, m.in. nieopodal Góry św. Anny. W polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt suseł moręgowany został zaliczony do kategorii gatunków wymarłych lub prawdopodobnie wymarłych. Prawdopodobnie, bo przez te trzy dekady co jakiś czas pojawiała się sensacyjna wieść, że ktoś widział susła albo jego norkę.

Susły przywieziono do poznańskiego zoo i umieszczono z dala od zwiedzających. Szybko się zaaklimatyzowały, a wiosną rozmnożyły. Latem zeszłego roku część zwierząt - w sumie 79 - po wszczepieniu im pod skórę elektronicznych chipów wypuszczono koło Kamienia Śląskiego. Przez kilka tygodni gryzonie mieszkały w adaptacyjnych, ogrodzonych wybiegach, do których nie miały dostępu drapieżniki. W tym czasie mogły spokojnie kopać sobie norki.

Prawdziwym wyzwaniem dla projektu była jednak tegoroczna długa i mroźna zima. - Susły nie miały zbyt dużo czasu, aby wykopać głębokie nory w kamienistej ziemi - wyjaśnia Andrzej Kepel. Na szczęście świetnie przetrwały zimę, a wiosną energicznie zabrały się do godów - mówi Kepel. Podczas ostatniego obozu przyrodniczego naliczono ponad 400 norek susłów!

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii