Zaczyna się jesienna migracja dzikiego ptactwa


Zaczyna się jesienna migracja dzikiego ptactwa: artykuł nr 3266

2006-09-08 00:31:55 Zoologia

Kilkaset gęsi białoczelnych i zbożowych oraz ponad trzy tysiące żurawi przebywa obecnie w Parku Narodowym Ujście Warty w Lubuskiem. To znak, że powoli rozpoczyna się kolejna jesienna migracja dzikiego ptactwa. Na obszarze chronionym koncentrują się także rodzime gęgawy, których jest tam obecnie kilka tysięcy.

Jak mówi dyrektor PN Konrad Wypychowski, żurawi, których liczenie odbywa się co kilka tygodni, jest w tym roku wyjątkowo duża. "Oznacza to, że ich populacja ma się dobrze i szybko przystosowuje się do zmian cywilizacyjnych. Nie bez znaczenia jest także prawna ochrona tego gatunku" – zaznacza Wypychowski.

Żurawie spędzają noc w parku, by o świecie wyruszyć na okoliczne pola w poszukiwaniu pokarmu. Można tam także spotkać dzikie gęsi, które niebawem zaczną królować w Ujściu Warty.

Jak co roku, szczyt migracji gęsi przewidywany jest na przełom października i listopada, jednak, zdaniem Wypychowskiego, już lada dzień można spodziewać się kolejnych kluczy tych ptaków zmierzających do parku, będącego dla nich przystankiem w dalszej drodze na południe i zachód Europy.

Obok wspomnianych gatunków, w Ujściu Warty widać już pierwsze ptaki siewkowe z Syberii. Można tam także obserwować kilkadziesiąt czapli białych i czarne bociany szykujące się do odlotu. Ich biali pobratymcy już w sierpniu odlecieli do ciepłych krajów, a czarne boćki zrobią to w połowie września.

Park Narodowy "Ujście Warty", położony w pobliżu ujścia Warty do Odry, późną jesienią staje się królestwem migrujących ptaków, przede wszystkim arktycznych gęsi, których koncentracje sięgają tam ok. 80 tys. W niektóre lata ich liczba dochodziła nawet 200 tys. osobników.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii