Wielkie święto polskiej nauki


Wielkie święto polskiej nauki: artykuł nr 3322

2006-09-15 11:23:49 Ciekawostki

Co się dzieje w naszej głowie, gdy śpimy? Czy zwierzęta mają poczucie humoru? Czy i kiedy planetoidy uderzą w Ziemię? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznamy podczas X Festiwalu Nauki, rozpoczynającego się w stolicy w piątek 15 września. Ponad 100 uczonych przygotowało pół tysiąca imprez naukowych. Festiwal potrwa w Warszawie 10 dni. Jego hasło brzmi: "Brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję". Sobotę 16 września ogłoszono IV ogólnopolskim Dniem Nauki.

"Naukowcy robią coś, bez czego współczesne społeczeństwo istnieć nie może. Coś, co musi być przez społeczeństwo popierane, utrzymywane i finansowane, ponieważ inaczej nigdy nie będziemy równym partnerem w Europie" - mówi przewodnicząca Rady Programowej festiwalu, prof. Magdalena Fikus.

Celem festiwalu, nazywanego "świętem polskiej nauki", jest przekazywanie wiedzy w sposób jak najciekawszy i jak najprostszy - tak, aby goście przekonali się, że zdobywanie wiedzy wcale nie musi być nudne ani trudne. Impreza ta to także okazja, by spotkać się osobiście z wieloma wybitnymi uczonymi, ponieważ w grach i zabawach naukowych będą uczestniczyli najsłynniejsi polscy profesorowie.

W festiwalu wezmą udział wszystkie najważniejsze wyższe uczelnie Warszawy - m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoła Główna Handlowa, Wojskowa Akademia Techniczna i Akademia Medyczna, a także naukowe instytuty, w tym placówki Polskiej Akademii Nauk.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpi w piątek wieczorem na Uniwersytecie Warszawskim. Profesorowie Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir poprowadzą dyskusję pt. "Czy mamy wierzyć w Lecha? Mit historyczny a prawda historyczna".

W kolejnych dniach dowiemy się na przykład jak łamie się szyfry (zaplanowano demonstrację oprogramowania symulującego działanie Enigmy), w jaki sposób geny wpływają na barwę skóry oraz włosów i sierści u ssaków, jak działają umysły zwierząt, jak przebiegają uwodzenie i oszustwa seksualne w świecie kwiatów i owadów.

Zaplanowano także pokazy robotów mobilnych, wycieczki z przewodnikiem do Ogrodu Botanicznego UW i Kliniki Koni SGGW, prezentacje wnętrz czołgów i wozów bojowych (na WAT) oraz obserwacje nieba przez teleskop pod opieką naukowców.

Jeden z najwybitniejszych polskich astrofizyków, prof. Grzegorz Sitarski, wygłosi wykład pt. "Być albo nie być, czyli o groźbie zderzeń planetoid z Ziemią".

Festiwalowe wykłady dotyczyć będą także dziejów Żydów warszawskich (zaplanowano też wycieczkę na cmentarz żydowski przy ulicy Okopowej, założonego w 1806 roku), zabaw i tradycyjnych gier sportowych Azji i Afryki, losów nieślubnych dzieci w Warszawie w XIX wieku oraz poezji w języku migowym. Wielbicieli polskich seriali na pewno zainteresuje wykład na Uniwersytecie Warszawskim pt. "Magda M. w krainie paragrafów, czyli prawo w serialach".

Muzeum Narodowe zaprezentuje m.in. pokaz sposobów preparowania mumii i wystawę starożytnych brązów chińskich ze zbiorów Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie, natomiast Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN przygotował w pałacu w Jabłonnie „Szaloną noc badawczą - zwierzęta w dzień i w nocy". Profesorowie i młodzi badacze wprowadzą gości w tajniki prawidłowego żywienia zwierząt.

Prof. Fikus uważa, że "dla osób starszych festiwalowe imprezy to rodzaj intelektualnej rozrywki, a dla młodych - wskazówka, jaki zawód wybrać w przyszłości". W poprzednich edycjach festiwalu co roku naukowe imprezy gromadziły ok. 100 tys. zwiedzających.

Festiwale Nauki organizowane są także m.in. w Kielcach (1-24 września), Wrocławiu (14-21 września), Brwinowie (Rolniczy Festiwal Nauki, 14-17 września), Opolu (15-17 września), Olsztynie (15-16 września), Częstochowie (16 września), Zabrzu (16 września), Szczecinie i Koszalinie (16-24 września), Bydgoszczy (21-23 września), Legnica (5-6 października), Wałbrzychu (12-13 października), Jeleniej Górze (19-20 października) i Poznaniu (11-14 października).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek