Tajemnice ściany komórkowej rozszyfrowane


Tajemnice ściany komórkowej rozszyfrowane: artykuł nr 3351

2006-09-17 15:29:30 Botanika

Gdybyśmy, budując domy, potrafili wzorować się na konstrukcji ściany komórkowej, samoczynnie reagowałyby one na warunki środowiska, ostrzegałyby przed złodziejem i rosłyby w miarę powiększania się rodziny - opowiadała dr Danuta Solecka, biochemik Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w niedzielę podczas Festiwalu Nauki. W ramach X Festiwalu Nauki w Warszawie, dr Danuta Solecka zaprezentowała wykład "Jak zbudować dobry dom dla komórki, czyli tajemnice ściany".

Ściana komórkowa roślin to rodzaj otoczki składającej się w około 70. proc. z wody, a w pozostałych 30 proc. z wielocukrów - celulozy, hemiceluloz i pektyn, białek enzymatycznych i nieenzymatycznych.

Nie tylko chroni ona wnętrze komórki przed uszkodzeniem, ale także nadaje jej kształt i przekazuje sygnały z zewnątrz do środka.

"Kiedy komórka jest atakowana przez wirusy, bakterie lub grzyby, wtedy ściana usztywnia się i staje się nieprzepuszczalna dla tych zagrożeń, broniąc w ten sposób wnętrza komórki - tłumaczyła dr Solecka. - Dzięki sygnałom ze ściany, komórka ma również czas na uruchomienie innych systemów obronnych i ostrzeżenie odległych komórek o ataku".

Dr Solecka podkreśliła, że ściana komórkowa jest obecnie bardzo ciekawym obiektem badań, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w rolnictwie, sadownictwie, przemyśle papierniczym czy odzieżowym.

Naukowcy opracowują chociażby odmiany zbóż o odpowiednio sztywnych ścianach komórkowych, które byłyby bardziej odporne na silne wiatry czy szkodniki lub wprost przeciwnie - o ścianach na tyle delikatnych, by można je wykorzystywać jako paszę dla zwierząt.

Szukają także sposobów na uzyskanie drewna zawierającego jak najmniej twardych lignin, aby uzyskać lepszej jakości papier.

Badania dotyczące ścian komórkowych roślin prowadzą także polscy naukowcy. Dr Solecka jest kierownikiem projektu badawczego dotyczącego roli ściany komórkowej rzepaku w odpowiedzi na niską temperaturę. Naukowcy realizują grant od kilkunastu miesięcy - efekty ich pracy będą znane za około rok.

Warszawskie spotkania z nauką obejmą ponad 500 imprez. Do 24 września ponad 100 naukowców zaprezentuje warszawiakom swoje dokonania i zainteresowania badawcze. Wykłady, pokazy, warsztaty i prezentacje odbędą się nie tylko w laboratoriach i aulach wyższych uczelni lub instytutów naukowych, ale również w muzeach, parkach, obserwatoriach i pod gołym niebem.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki