NIE dla elektrowni atomowej w Żarnowcu?


NIE dla elektrowni atomowej w Żarnowcu?: artykuł nr 3487

2006-10-08 18:21:49 Ekologia

Ponad 60 proc. mieszkańców powiatu puckiego nie zgadza się na budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Eksperci od atomistyki właśnie to miejsce wskazują jako najlepsze na jądrową inwestycję. Na przełomie lat 70. i 80. przebadano praktycznie każdy metr kwadratowy kraju w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na siłownię jądrową. Wybór padł na Żarnowiec. Za nim przemawiały sąsiedztwo uregulowanego jeziora, stabilne grunty i brak dużej elektrowni w tej części kraju. Dziś eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki wymieniają cztery lokalizacje, w tym dwie na Pomorzu: Żarnowiec i Tczew oraz Klempicz nad Wartą i Gryfino pod Szczecinem.

Niemal połowa przeciwników "atomowego prądu" boi się katastrofy ekologicznej i zniszczenie środowiska naturalnego. Jedna trzecia uważa, że "jądrówka" jest szkodliwa dla mieszkańców, a 15 proc. respondentów obawia się, że spadnie liczba turystów odwiedzających powiat.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3487

Elektrownie atomowe są potrzebne w Polsce!
~Janina Ocena artykułu: 5(2006-10-08)

Gdzie my żyjemy? W jakim kraju? Zamiast Żarnowca wolą Bełchatów?
~Lori Ocena artykułu: 5(2006-10-09)

Luuuuudzie!!!! Nie żyjemy już w czasach ZSRR, gdzie wszystko póki działało, było dobrze, a jak się psuło, to "łup" młotkiem i dalej działało. Teraz elektrownie jądrowe mają tyle zabezpieczeń, że kichnięcie pracownika jest wykrywane, nie mówiąc już o jakiejkolwiek awarii. Ceny energii elektrycznej w Polsce należą do najwyższych, a to głównie przez brak energetyki jądrowej!!! Np. w Belgii mają tyle prądu, że mogą oświetlać autostrady w nocy, a u nas????
~elektryk(2006-12-11)

Osobiście nie mam nic przeciwko Atomowi w mojej okolicy pomimo że mieszkam 3km od terażniejszej na brunatny .Jeżeli da się wybudować na paliowo atomowe to czemu nie .Tylko w Polsce i Austri takich nie ma...
~marek(2009-05-16)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii