Cieszynianka wiosenna- Hacquetia epipactis


Cieszynianka wiosenna- Hacquetia epipactis: artykuł nr 3501

2006-10-09 15:06:28 Botanika

Władze Cieszyna zaapelowały do mieszkańców miasta, by podarowali im sadzonki rzadkiej rośliny – cieszynianki, które zostaną posadzone w tamtejszym ekomuzeum. Niecodzienny apel ma związek z tym, że w inny sposób nie da się pozyskać tych sadzonek – informuje cieszyński magistrat.

Szef wydziału ochrony środowiska cieszyńskiego urzędu miejskiego Aleksander Dorda wyjaśnia, że cieszynianka objęta jest ochroną. "Nie można jej pozyskiwać w miejscach, gdzie rośnie swobodnie. Mamy jednak nadzieję, że cieszynianie będą chcieli posadzić w ekomuzeum na skwerze rozsady pozyskane w swych ogrodach" - mówi.

Cieszynianka należy do tzw. endemitów. Rośnie jedynie w okolicach Cieszyna oraz w kilku miejscach w Alpach. Kwitnie wiosną. Ma charakterystyczne zielone, niewielkie kwiaty. W okolicach miasta są trzy rezerwaty, w których można ją podziwiać.

Cieszyńskie ekomuzeum powstało na niezagospodarowanym wcześniej skwerze. Samorząd uporządkował teren; ustawione zostały ławki, wytyczone aleje i klomby, posadzono roślinność. Pozostawiono także miejsce, gdzie posadzone zostaną cieszynianki. Z ekomuzeum będą prowadziły oznaczone drogi do rezerwatów, w których występują skupiska tej rośliny.

Turyści w ekomuzeum będą mogli również poznać legendę związaną z cieszynianką. Według niej, szwedzki żołnierz podczas wojny 30-letniej zabrał ze swej ojczyzny woreczek z ziemią. Gdy poległ w okolicach Cieszyna, ziemię tę wysypano na jego grobie. Następnej wiosny wyrosła na tym miejscu pierwsza cieszynianka.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

________________________

W Polsce podlega ścisłej ochronie. W celu ochrony stworzono w Cieszynie rezerwaty przyrody "Lasek Miejski nad Puńcówką" i "Lasek Miejski nad Olzą". Poza tym w Cieszynie cieszyniankę spotkać można w rezerwacie "Kopce". Chroni sie ją także w Skoczowie - w rezerwacie "Skarpa wiślicka" oraz w Zamarskach na terenie lasu "Lutnia". Najbardziej na wschód wysunięte, wyspowe stanowisko cieszynianki wiosennej, jest chronione w rezerwacie "Cieszynianka" w Mogilanach koło Krakowa. (wikipedia)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki