W ŁONIE MATKI: SSAKI


W ŁONIE MATKI: SSAKI: artykuł nr 3843

2006-11-29 20:14:33

UNIKALNY FILM O ROZWOJU ZWIERZĘCEGO PŁODU, WYKORZYSTUJĄCY NAJNOWSZE TECHNOLOGIE 3D

Po raz pierwszy w historii telewizji, widzowie mogą obserwować, etap po etapie, rozwój płodu słonia, psa i delfina.

Płód psa dyszy, a delfina – uczy się pływać już w łonie matki. Wszystko to zobaczyć może na ekranach kanału National Geographic w nowym dwugodzinnym dokumencie “W łonie matki: ssaki”. Film ukazuje cud rozwoju zwierząt, wykorzystując unikalne zdjęcia i animacje komputerowe, aby pokazać kolejne fazy rozwoju płodu u ssaków.

To kontynuacja niezwykłego dokumentu “W łonie matki”, ukazująca w czasie rzeczywistym niepowtarzalne obrazy z wnętrza ciała ssaków, uzyskane dzięki najnowszym technologiom filmowym. Obejrzymy, jak płód uczy się w macicy rzeczy niezbędnych do przetrwania po porodzie, a nowoczesna nauka pozwoli nam rozwikłać tajemnice, którymi zwierzęta te zadziwiały naszych przodków.

Szykując się do życia

Po zaledwie 63 dniach, płód psa domowego wyposażony będzie we wszystko, co pozwoli mu przetrwać: będzie miał, między innymi, sprawny zmysł powonienia i zdolność do słyszenia dźwięków o zakresie o wiele większym od ludzkiego. W 40 dniu ciąży, dzięki niezwykłej technologii, możemy zobaczyć jak płód otwiera pyszczek i zaczyna dyszeć.

W odróżnieniu od krótkiego okresu ciąży u psów, płód słonia potrzebuje aż 22 miesięcy i osiąga wagę 120 kilogramów. Około 18 tygodnia ciąży słonik zaczyna ćwiczyć swoje nogi i trąbę, aby wzmocnić mięśnie i rozwinąć sprawność. Rozwiną się u niego uszy i wrażliwe stopy, którymi w przyszłości będzie umiał wyczuć burzę lub spłoszone zwierzęta z blisko 16 kilometrów.

Traktując wnętrze macicy jak morze, 8-tygodniowy delfin pływa w swoim prywatnym basenie. Przez rok płód delfina rozwinie zdolności takie jak umiejętność pływania z prędkością 35 km/h i wytropienia ofiary wielkości piłki pingpongowej z odległości 90 metrów.

Rozwiązanie zagadek ewolucji?

Innowacyjna technologia filmowa odkrywa także rozwiązanie zagadek związanych z pochodzeniem delfinów. Po 24 dniach rozwoju u płodu delfina pojawiają się przypominające nogi wyrostki, które zanikają w ciągu następnych 2 tygodni. Po 11 tygodniach struktura kości jego płetw przypomina ludzką dłoń. Czy te cechy mogą być dowodem na to, że przodkowie delfinów żyli na ziemi?
Za to największe na świecie zwierze lądowe – słoń – ma cechy, które wskazują, iż jego przodkowie żyli w morzu. Płód posiada trąbę, pozwalającą mu oddychać z głową pod wodą. Co więcej, pewne detale budowy jego nerek są typowe dla słodkowodnych ryb i żab. Słonie są jedynymi żyworodnymi ssakami lądowymi, u których można spotkać takie cechy. Czy rurowata trąba i specyficzna budowa nerek mogą świadczyć o tym, że przodkowie słoni żyli w wodzie?

Połączenie nowoczesnej techniki filmowej i komputerowych animacji w niezwykłej podróży przez rozwój płodu – film “W łonie matki: ssaki” oferuje wspaniałe spojrzenie na rozwój zwierząt, od zapłodnienia do dnia narodzin.

“W łonie matki: ssaki” wyprodukowane zostały przez National Geographic Channel International, przez Pioneer Productions.

Na film zaprasza największy polski serwis przyrodniczy BIOLOG.PL

W ŁONIE MATKI: SSAKI
(In The Womb: Animals)
film dokumentalny

Emisje:
3 grudnia, godz. 21:00 NATIONAL GEOGRAPHIC
10 grudnia, godz. 11:00 NATIONAL GEOGRAPHIC

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z