Ocieplenie zrujnuje światowe rolnictwo?


Ocieplenie zrujnuje światowe rolnictwo?: artykuł nr 3891

2006-12-06 19:08:53 Ekologia

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji globalnego ocieplenia może być masowy głód. Tak twierdzą międzynarodowi naukowcy, którzy wzywają do szybkiego wyhodowania roślin uprawnych odpornych na susze i wysokie temperatury. Zdaniem Grupy Konsultacyjnej Międzynarodowych Ośrodków Badań nad Rolnictwem za 40 lat teren południowej Azji, gdzie można uprawiać pszenicę zmniejszy się o połowę. W Ameryce Północnej większość upraw pszenicy trzeba będzie przenieść do z USA do Kanady.

Zdaniem ekspertów zmiany klimatyczne oznaczają susze w niektórych regionach świata, w innych zwiększone opady. To z kolei może zaowocować pojawieniem się głodu i masowymi migracjami ludności.

Naukowcy chcą zatem wyhodować nowe odmiany pszenicy, kukurydzy i ryżu, które mogłyby przetrwać w nowych warunkach. Stare gatunki - jak wynika z prognoz - w połowie wieku będzie można z powodzeniem uprawiać na Syberii i Alasce.

Źródło: Gazeta Wyborcza/agroabc.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 3891

Jestem za tym żeby w Polsce nie było wcale śniegu , i chłodu oraz mrozu. Ponieważ jestem człowiekiem Ciepło lubnym . I nie lubię zimy. A jak dalej się będzie ocieplać to może i my polacy zasadzimy wraz z Jabłkami czy gruszami pomarańcze i inne cytrusy , było by wspaniale.
~Mirekw81(2006-12-07)

tak naiwnego wniosku mozna sie spodziewac tylko od kogos zupełnie bez wyobrazni. To swiadczy jak ludzie sa nieswiadomi tego co ich czeka. Bez szybkich dzialan i zmiany swiadomosci doprowadzimy te biedna planete do katastrofy ,szybciej niz sadzimy ze to nastapi !!!
~wojtek41(2006-12-09)

Ale koles - kazdy glupi wie ze ocieplenie klimatu prowadzi do kolejnej epoki lodowcowej. dlaczego? jednym z przykladow moze byc chociazby to, ze gdy podniesie sie temperatura, to stopnieją lodowce (podniesie sie poziom morz), a co za tym stoi zmniejszy sie temperatura -.-
~ktostam(2006-12-12)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii