Zagrożone drzewa kadzidłowca


Zagrożone drzewa kadzidłowca: artykuł nr 3977

2006-12-26 22:10:53 Botanika

Ekolodzy ostrzegają, że drzewa kadzidłowca są nadmierne eksploatowane. Ich zdaniem duże zapotrzebowanie na aromatyczną żywicę zagraża afrykańskim populacjom tych roślin. Kadzidło to mieszanina ziół i żywicy, otrzymywanej w wyniku nacinania drzew kadzidłowca rosnących głównie w północno-wschodniej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kapiąca żywica zastyga dając pachnące grudki, stosowane w starożytności w obrzędach religijnych; także dziś używane między innymi w liturgii chrześcijańskiej.

W grudniowym wydaniu Gazety Ekologii Stosowanej eksperci twierdzą jednak, że obecne zbiory żywicy w północno-wschodniej Afryce są zbyt intensywne. Częste nacinanie kory powoduje, że węglowodany odpływają do uszkodzonych miejsc i jest ich za mało w odpowiedzialnych za reprodukcję kwiatach, owocach i nasionach. To przyczynia się do słabszego rozmnażania i w efekcie do niemożności odradzania się naturalnych populacji kadzidłowca.

Źródło: IAR

 

Zobacz też:

  • Wakuola i jej składniki - Arabskie gatunki Boswellia dostarczają kadzidła. Żywice i balsamy mają właściwości przeciwdziałające gniciu. Kauczuk. Powstaje w rurkach mlecznych wielu ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki