Jutro ma ruszyć budowa obwodnicy Augustowa


Jutro ma ruszyć budowa obwodnicy Augustowa: artykuł nr 4205

2007-02-21 20:00:32 Ekologia

Minister Środowiska zapowiedział, że jutro ruszy budowa obwodnicy Augustowa. Jan Szyszko spotkał się po południu z mieszkańcami miasta w sprawie protestu ekologów, wstrzymujących budowę obwodnicy. Na spotkaniu z ministrem Szyszką przed Urzędem Miejskim w Augustowie zebrało się kilkaset osób. Mieszkańcy przyszli na spotkanie, aby zamanifestować swoje poparcie dla budowy obwodnicy.

Jeśli jutro zacznie się budowa obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy, to Komisja Europejska natychmiast wyśle wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, by nakazał wstrzymanie prac. Powiedziała o tym Polskiemu Radiu rzeczniczka Komisji Europejskiej Barbara Helfferich, która przypomniała, że Bruksela zapowiadała taką reakcję.

Rozpatrzenie wniosku przez unijny trybunał ma potrwać bardzo szybko, bo Komisja będzie argumentować, że sytuacja jest nadzwyczajna. „Zagrożone są cenne przyrodniczo tereny, musimy zapobiec wyrządzeniu niepowetowanych szkód w środowisku naturalnym" - powtórzyła stanowisko Komisji Europejskiej jej rzeczniczka. Według Barbary Helfferich, gdyby budowa rzeczywiście ruszyła, będzie oznaczało to złamanie unijnych procedur, bo Komisja Europejska już w grudniu prosiła Polskę, by nie rozpoczynała prac, dopóki cała sprawa nie zostanie wyjaśniona. Jeśli wniosek trafi do Trybunału, a ten nakaże Polsce wstrzymanie prac, Warszawa będzie musiała postąpić zgodnie z tym orzeczeniem. Jeśli tego nie zrobi, to za każdy dzień zwłoki będzie płacić kary. Oprócz tego, Komisja Europejska przyspieszy rozpoczętą w grudniu procedurę karną i zamiast kilku lat, potrwa ona kilka tygodni. Sprawa skończy się w Trybunale, jeśli Bruksela uzna, że argumenty polskiego rządu nie są wystarczająco mocne. Wtedy sędziowie trybunału mogą zasądzić kolejne, wysokie kary.

Źródło: RMF FM/IAR/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4205

Bardzo smutna wiadomość, dla wszystkich, którzy szanują przyrodę. Do tego paraliżujący idiotyzm, bo tak: jeżeli bruksela nałoży karę 3 mln euro (zasłyszane) na Polskę, to poza 533 mln (około) z pieniędzy podatników, nie będziemy mieli wspaniałej Doliny Rospudy... Logicznym i mądrym rozwiązaniem byłoby posłuchać ekologów, których trasa obwodnicy kosztować by mogła 10 mln zł więcej, a Dolinę Rospudy Możnaby oszczędzić...
~dominique(2007-02-22)

Bardzo bym nie chciała, aby zaczęto pracę. Przecież to jest teren chroniony, jakim prawem mieliby tam budować??!!
~Lucyna Ocena artykułu: 5(2007-02-23)

LUDZIE NIE NISZCZCIE BOGACTW PRZYRODY TO CIOS DLA PRZYSZLYCH POKOLEN WYCINKA LASOW I NISZCZENIE NATURALNYCH KRAOBRAZO TO WBIJANIE GWOZDZIA DO TRUMNY.NAJLEPIEJ DLA POLITYKOW GDYBY ZYLI W BRUDNYM I ZANIECZYSZCZONYM SRODOWISKU TAK???????budowa obwodnicy to paranoja.
~szymon(2007-02-23)

Ok.Wszystko pieknie ładnie , 10 mln zł załatwia sprawe , ale skąd je brać ? Znowu my podatnicy ? Rozumiem Dolina Rospudy jest cenna i wogóle ... ale Greenpeace itp. mysli o przyrodzie a co z mieszkańcami Augustowa ? Która są narażeni na nie wyobrażalne ilości sub. szkodliwych w płucach ? Zastanówmy się czy ważniejsze są rośliny czy my ludzie ? I Czy my Polacy chcemy wkońcu budowac drogi, czy wolimy jeździć po starych z dziurami jak .... pozdrawiam QAD
~qad(2007-02-24)

Niestety w tym przypadku ważniejsza jest Przyroda, a nie jakaś trasa dla aut, Ponieważ jesli człowiek zniszczy Naturę (tak jak to się dzieje teraz w Chinach, gdzie 500 milionów ludzi boryka się z suszą, z powodu nadmiernego wycinania lasu) to automatycznie zniszczy swoją nisze ekologiczną do życia, nie tylko dla siebie, ale i późniejszych pokoleń.
~Mokasyn(2007-02-24)

Spoko tylko porównaj pow. Chin i ludność ( liczbę) w Chinach , o czym my wogóle mówimy pozatym wykonawca projektu jest zobowiązany do stworzenia rejonów ekologicznych wokół Augustowa ..... o czym my wogóle rozmawiamy ....
~qad(2007-02-25)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii