Dla badaczy Arktyki zaczyna się wiosenny sezon


Dla badaczy Arktyki zaczyna się wiosenny sezon: artykuł nr 428

2005-03-15 18:04:27 Nauka w Polsce i na świecie

Zaczyna się wiosenny sezon badań w Arktyce. Za kilka dni leci na Spitsbergen, do polskiej stacji polarnej na fiordzie Hornsund, grupa glacjologów i geofizyków z Instytutu Geofizyki PAN oraz Uniwersytetu Śląskiego. W kwietniu ekipa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uda się do ich sezonowej bazy w rejonie Kaffioyra. Naukowcy będą realizować swoje prace w ramach projektu "Struktura, ewolucja i dynamika litosfery, kriosfery i biosfery w europejskim sektorze Arktyki oraz w Antarktyce", zamówionego przez ministra nauki.

PRZYGOTOWANIA DO ROKU POLARNEGO

"Są to prace przygotowujące udział Polski w zbliżającym się IV Międzynarodowym Roku Polarnym 2007/2008" - mówi dr Piotr Głowacki, kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN.

WIĘCEJ SŁOŃCA, MNIEJ NIEDŹWIEDZI

Na Spitsbergenie zakończyła się już noc polarna. 12 lutego po raz pierwszy od listopada pokazało się Słońce. Z każdym dniem jest ono na niebie coraz dłużej. Ułatwia to polskim polarnikom ze stacji PAN w Hornsundzie prowadzenie prac terenowych, m.in. badań dynamiki lodowców.

Tegoroczny luty, który w Polsce przyniósł atak zimy, na Spitsbergenie był jednym z najcieplejszych od wielu lat. Było aż 11 dni z temperaturą dodatnią. Zanotowano maksymalną temperaturę plus 4,5 st.

W lutym było też znacznie mniej spotkań z niedźwiedziami niż w poprzednich miesiącach. Natomiast w sąsiedztwie stacji pojawiło się stado dzikich reniferów z młodymi.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert www.naukawpolsce.pap.pl

15 marca 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie