Sanepid ostrzega przed bąblowicą


Sanepid ostrzega przed bąblowicą: artykuł nr 4676

2007-06-13 05:13:51 Leśnictwo

W związku ze zbliżającym się sezonem na jagody, leśne poziomki i inne owoce runa leśnego, Sanepid ostrzega przed bąblowicą - groźną, pasożytniczą chorobą wywoływaną przez tasiemca wieńcogłowego. Źródłem jej mogą okazać się nie umyte owoce leśne.

"Najczęstszą przyczyną zarażenia się człowieka są jaja tasiemca uczepione leśnych jagód, poziomek i innych owoców leśnych, dlatego powinniśmy spożywać je dopiero po starannym ich umyciu. Myjmy również ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami, ponieważ jaja mogą znajdować się również na ich sierści" - ostrzega Magdalena Kubasiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Tasiemiec wieńcogłowy (bąblowiec) jest niewielkich rozmiarów - dł. ok. 2mm. Należy do bardzo odpornych pasożytów. Jego jaja w temperaturze -27 stopni Celsjusza przeżywają 54 dni, a inwazyjność tracą po 96 godzinach przebywania w temperaturze -70 stopni Celsjusza. Obecność tasiemca notowana jest nawet w okolicach koła podbiegunowego.

Po raz pierwszy w Polsce bąblowicę wykryto w 1994 r. u lisów w woj. pomorskim. Kolejne badania ujawniły jego powszechne występowanie w woj.: warmińsko-mazurskim i podkarpackim.

Bąblowica (Echinococcus Multilocularis) to groźna choroba, a jej głównymi nosicielami są mięsożerne zwierzęta leśne, głównie lisy. Mogą ją przenosić także psy i koty. Człowiek zaraża się jedząc niemyte jagody i owoce leśne (poziomki, borówki, maliny itp.), do których mogą być przyczepione jaja bąblowca.

Larwa tego tasiemca osiedla się w narządach wewnętrznych człowieka, dając objawy kliniczne guza (torbieli).

Najczęściej torbiele rozwijają się w wątrobie, płucach i mózgu, ale mogą tworzyć się również w nerkach, śledzionie, kościach i oku. Jeżeli torbiel usadawia się w wątrobie, może dać objawy pobolewania w prawym podżebrzu, złego samopoczucia, a w przypadku ucisku na drogi żółciowe również żółtaczki.

Leczenie bąblowicy jest długotrwałe i kosztowne. Obejmuje radykalny zabieg chirurgiczny oraz co najmniej 20-letnią chemioterapię przeciw pasożytniczą. W ciągu kolejnych 10 lat niezbędne są badania kontrolne.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa