Czerwone wino szansą na długowieczność


Czerwone wino szansą na długowieczność: artykuł nr 4791

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Jedna z substancji występujących w winogronach może wyraźnie przedłużać życie myszy – potwierdziły to badania naukowców z Hiszpanii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, badania dotyczyły myszy, odżywiających się tłusto i zbyt kalorycznie.

Okazało się, że te z otyłych myszy, którym podawano obecny w czerwonym winie resweratrol miały o blisko 1/3 większą szansę przeżycia.

Pozytywne działanie resweratrolu, jako substancji przeciwutleniajacej, chroniącej tkanki przed uszkodzeniem były już znane. Przy jej pomocy udawało się przedłużyć życie drożdży, muszek i robaków, teraz jest już dowód na pozytywne działanie u gryzoni.

__________________________
Wielu badaczy uważa, że związek ten jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks - tzn. - wyjątkową w Europie Zachodniej średnią długość życia Francuzów, mimo ich teoretycznie niezbyt zdrowej, zbyt tłustej diety i picia dużej ilości alkoholu. Alkohol ten jest jednak spożywany głównie w formie czerwonego wina, w którym występuje wysokie stężenie resweratrolu. Odpowiedzialność tego związku za francuski paradoks nie jest jednak w żaden sposób potwierdzone badaniami naukowymi.

Resweratrol (Nazwa systematyczna:trans-3,5,4-trihydroksystilben) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który jest obecny w skórce wielu owoców, m.in. czerwonych winogron, morwy, czarnej porzeczki a także w orzeszkach ziemnych. Resweratrol jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym fungicydem (środkiem antygrzybicznym) i jako taki jest masowo stosowany jako dodatek do żywności. W skali przemysłowej otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron.

Źródło: RMF FM/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny