Aksolotl, pławikonik i kret workowaty - na Ziemi żyją naprawdę Dziwaczne stworzenia


Aksolotl, pławikonik i kret workowaty - na Ziemi żyją naprawdę Dziwaczne stworzenia: artykuł nr 48869

2010-07-13 13:14:49 Zoologia

Pewnie nie miałeś okazji, aby zobaczyć pławikonika - morskie zwierzę, które bardziej przypomina klejnot niż zwykłą rybę! Takie dziwne stworzenie żyje bowiem w południowej Australii, daleko od wzroku ciekawskich turystów, nurkujących w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej. Nieliczni zdołali także na własne oczy ujrzeć ajolota, dziwaczną kreaturę, która przypomina chimerę węża i jaszczurki z domieszką dżdżownicy!

Razem z prowadzącym program, przyrodnikiem Nickiem Bakerem, przemierz całą kulę ziemską i na terenach zwykle niedostępnych dla ludzkich oczu poznasz dziwne zwierzęta, które śmiało można nazwać "wypadkiem przy pracy"? Stwórcy! Zobacz aksolotla - rzadko spotykany gatunek salamandry oraz jedno z najstarszych na świecie stworzeń - kraba limulidae! Czy wiesz, że ten skorupiak żyje na naszej planecie od ponad pół miliarda lat? Razem z Nickiem dowiesz się, jaka jest tajemnica jego przetrwania. Odbędziesz pustynną odyseję po Australii, aby w końcu zobaczyć kreta workowatego, którego istnienie potwierdzają liczne, aborygeńskie legendy oraz tylko garść wiarygodnych naukowych przekazów!

Wyrusz w podróż i poznaj Dziwaczne stworzenia, o których istnieniu nawet Ci się nie śniło!

Dziwaczne stworzenia
(ang. Weird creatures with Nick Baker 3)
Premiera: wtorek, 13 lipca, godz. 19:00
Emisja kolejnych odcinków: wtorki, godz. 19:00
Animal Planet

Odcinek 1: Smok morski
Emisja: wtorek, 13 lipca, godz. 19:00
W ciepłych wodach południowej Australii Nick spotyka morskie zwierzę o ciele bardziej przypominającym klejnot lub lśniącą plastikową zabawkę niż rybę. To pławikonik australijski, istota dysponująca jednym z najbardziej wyszukanych "przebrań" w świecie przyrody. U pławikoników australijskich, tak jak u większości koników morskich, to nie samice, lecz samce otaczają potomstwo rodzicielską opieką. Nick zjawia się w Australii tuż po okresie godowym tych stworzeń, dlatego ma duże szanse na spotkania młodych pławikoników. Jest to niezwykle rzadki widok, ponieważ smok morski to zagrożony gatunek ryb.

Odcinek 2: Ajolot
Emisja: wtorek, 20 lipca, godz. 19:00
Nick Baker jest na meksykańskim półwyspie Baja, gdzie poszukuje trudno uchwytnej jaszczurki Bipes Biporusa, znanej też jako ajolot. Na pewnym etapie ewolucji ta jaszczurka straciła tylne kończyny, przez co wygląda jak przedziwna chimera węża, jaszczurki i dżdżownicy! Występuje jedynie na południowym krańcu Baja i Nick musi przedzierać się przez najbardziej osobliwe tereny naszej planety. Natyka się tam na wszelkie formy życia, od kłujących kaktusów po olbrzymie wieloryby.

Odcinek 3: Aksolotl
Emisja: wtorek, 27 lipca, godz. 19:00
Mexico City, największe miasto na zachodniej półkuli, może wydawać się mało sprzyjającym środowiskiem dla jednego z najbardziej zadziwiających płazów. Jednak to właśnie tam zadomowił się aksolotl meksykański, czyli niemal magiczna salamandra, której grozi wyginięcie. Świat medycyny wiąże wielkie nadzieje z wyjątkowymi właściwościami jej organizmu.

Odcinek 4: Skrzypłocz
Emisja: wtorek, 3 sierpnia, godz. 19:00
Nick rusza na poszukiwanie niezwykłego, prehistorycznego kraba limulidae, który żyje na naszej planecie od niemal pół miliarda lat i jest jednym z najstarszych stworzeń naszej planety. Prowadzący chce się przekonać, co od tak dawna decyduje o sukcesie tej żywej skamieliny i dlaczego to zadziwiające zwierzę jest zagrożone. Być może wskazówek należy szukać w spektakularnych praktykach godowych tych istot, ponieważ ich rozrodowi sprzyjają księżyc, przypływy oraz odpływy, a kopulujące kraby wyściełają całe plaże w zatoce Delaware.

Odcinek  5: Kret workowaty
Emisja: wtorek, 10 sierpnia, godz. 19:00
Nick jedzie do serca Australii, poruszając się tropem jednego z najdziwniejszych pustynnych "kopaczy", czyli kreta workowatego. Ku zdumieniu Nicka okazuje się, że świat nauki do tej pory nie zdołał zgromadzić wielu informacji o tym osobliwym stworzeniu. Nick wraz z Joe?em Benshemeshem, jednym z nielicznych naukowych autorytetów w tej dziedzinie, przemierzają w poszukiwaniu kreta australijskie pustynie. Nawet miejscowi Aborygeni przyznają, że niewielu z nich widziało to dziwne stworzenie i znają go raczej z podań o stworzeniu świata.

Odcinek 6: Lori kukang
Emisja: wtorek, 17 sierpnia, godz. 19:00
Nick jedzie do dżungli Borneo, by znaleźć jedynego na świecie jadowitego ssaka z rzędu naczelnych, lori kukangę. Wygląda jak mięciutki pluszak, ale ma w sobie jad, który może spowodować śmierć! Niewielki, nieśmiały i prowadzący nocny tryb życia zwierzak zamieszkuje strzeliste korony drzew w lesie deszczowym. Aby się do niego zbliżyć, Nick wspina się na wysokość 40 metrów, gdzie spędza koszmarną noc, w trakcie której wsłuchuje się w dźwięki dżungli i marzy o powrocie na twardy grunt. Nickowi pomaga miejscowy tropiciel Saimon, który przekazuje mu tradycyjne techniki wywabiania lori z drzew i łapania ich w pułapki. 

Odcinek 7: Mrówkojad
Emisja: wtorek, 24 sierpnia, godz. 19:00
Tym razem Nick wyrusza na poszukiwanie nieporadnego krewniaka mrówkojadów, tamandui.
Obserwuje, jak tamandua w pełni wykorzystuje swoje zdolności adaptacyjne przy pożywianiu się owocami leśnymi. Takiego zachowania jeszcze nigdy nie zaobserwowano u tych zwierząt w ich naturalnym środowisku. Nick natyka się też na mrówkojada karłowatego, a także na armię mrówek nomadnych.

Odcinek  8: Leniwiec karłowaty
Emisja: wtorek, 31 sierpnia, godz. 19:00
Nick wyrusza na skupisko pustynnych wysp u wybrzeży Panamy, gdzie dzieją się dziwne rzeczy. Podąża śladem leniwca, reprezentującego gatunek odkryty zupełnie niedawno - w 2001 roku i trafia na przedziwny gatunek żab.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii