Aktywnie po zdrowie


Aktywnie po zdrowie: artykuł nr 48902

2010-09-07 02:20:34 Medycyna

W ciągu ostatnich dwudziestu lat trzykrotnie wzrosła liczba przypadków występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy i nieświadomości, jakie składniki występują w wielu popularnych produktach żywnościowych i jakie spustoszenie powodują w organizmie młodego człowieka. Wystarczy spojrzeć na standardowe drugie śniadanie przygotowywane dziecku przez rodzica. - Jest to przeważnie jogurt lub batonik, do picia często cola. Tymczasem w szklance coli jest aż 10 łyżeczek cukru, w jogurcie owocowym nawet 12. Natomiast jeden batonik pod względem wartości energetycznej to trzydaniowy obiad - mówi Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Fundacja poprzez swoje działania chce zwiększyć świadomość na temat spożywanych posiłków. Celem jej działań jest zmiana złych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. - Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie poprawić stan zdrowia społeczeństwa - dodaje A. Pietrucha.

Projekt Aktywnie po zdrowie skierowany jest bezpośrednio do młodzieży, rodziców i nauczycieli. W jego ramach do współpracy zostaną zaproszone także placówki edukacyjne. Fundacja pracuje nad programem edukacyjnym wpisującym się w podstawy programowe MEN i opartym na interesujących scenariuszach zajęć lekcyjnych i konkursach. Zostaną także opracowane materiały poszerzające wiedzę nauczycieli, rodziców i dzieci.

Merytoryczny patronat nad akcją objęli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Instytutu Żywności i Żywienia, SGGW oraz AWF w Warszawie.


Fundacja BOŚFundacja Banku Ochrony Środowiska powstała w grudniu 2009 roku z inicjatywy Zarządu Banku Ochrony Środowiska. Organizacja ta działa na rzecz zdrowia, ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Do rady fundacji zostali zaproszeni wybitni eksperci zajmujący się ochroną środowiska: prof. Anna Kalinowska, dyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW, Aleksandra Malarz, dyrektor Departamentu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska, prof. Tomasz Borecki, były rektor SGGW, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasu, ks. dr Jacek Czartoszewski, kierownik Pracowni Edukacji Ekologicznej UKSW, Władysław Łukasik, prezes Agencji Rynku Rolnego, dr Jan Rączka, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundację wspierają również wybitne dziennikarki: Anna Pawłowska (TVP) i Grażyna Dobroń (Trójka) oraz pracownicy banku: Aldona Michalak i Anna Żyła, która w BOŚ piastuje stanowisko Głównego Ekologa. W zarządzie fundacji zasiadają Andrzej Pietrucha i Barbara Lewicka-Kłoszewska.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny