Projekt badawczy pt. Przerwij łańcuch infekcji


Projekt badawczy pt. Przerwij łańcuch infekcji: artykuł nr 48913

2010-09-08 02:37:12 Medycyna

8 września w Warszawie odbędzie się akcja zbierania próbek bakterii i wirusów z rąk Warszawiaków, prowadzona w związku z projektem badawczym dot. higieny Polaków. Projekt realizowany jest w ramach kampanii edukacyjnej pt. "Przerwij łańcuch infekcji". Inicjatorem kampanii jest marka Dettol, partnerem Centrum Zdrowia Dziecka.

Mikroorganizmy i zarazki są wokół nas. Nie możemy ich zobaczyć gołym okiem, ale towarzyszą nam przez całe życie. Nie wszystkie są dla nas szkodliwe. Są jednak miejsca lub sytuacje, w których przebywanie niesie za sobą ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. Badania dowodzą, że ok. 80% infekcji przenosi się przez dotyk. Szkodliwe drobnoustroje mogą dostać się na powierzchnie poprzez zakażone ręce lub bezpośrednio poprzez kaszel i kichanie i mogą przetrwać tam nawet kilka dni. Szacuje się, że 58% chorych osób ma na rękach drobnoustroje przeziębienia, które mogą przetrwać tam przynajmniej 2 godziny. Wirusy powodujące przeziębienie i grypę potrafią przetrwać na powierzchniach nawet 48 godzin. Jeśli szkodliwe drobnoustroje dostaną się na ręce, a potem dotkniemy nosa lub oczu, możemy się zainfekować. Warto zaznaczyć, że w ciągu godziny każdy z nas dotyka nosa lub oczu przynajmniej dwa razy?

Nawet jeśli my przestrzegamy higieny inni mogą tego nie robić. Mimo, że współczesna medycyna poprawiła wiele aspektów naszego życia, infekcje wciąż będą nas dotykać, chyba że wszyscy podejmiemy proste kroki, by temu zapobiec. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej higieny często powoduje łańcuch infekcji, które mogą zagrażać zdrowiu. Dlatego dbając o zdrowie całych rodzin firma Reckitt-Benckiser, producent marki Dettol zainicjowała kampanię edukacyjną pt. Przerwij łańcuch infekcji, której celem jest edukacja w zakresie odpowiednich nawyków higienicznych. Partnerem kampanii jest Instytut Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka.

W ramach prowadzonych działań edukacyjnych, producent marki Dettol wspólnie z Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prowadzą projekt badawczy, którego celem jest uświadomienie jakie drobnoustroje znajdują się na rękach i przedmiotach oraz jakie konsekwencje mogą mieć one dla zdrowia. W ramach projektu eksperci zbierają próbki bakterii z rąk ludzi oraz najczęściej dotykanych powierzchni. Próbki zostaną poddane analizie w laboratoriach Centrum Zdrowia Dziecka. Wyniki raportu zostaną ogłoszone jesienią br.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny