Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa

2010-09-24 11:57:43   Ekologia

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa. Akcja składa się z konkursów skierowanych do samorządów, firm oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Celem organizatorów akcji "Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa" jest wspieranie szeroko zakrojonej kampanii promocyjno-edukacyjnej umożliwiającej praktyczną realizację polityki zrównoważonego rozwoju w Polsce poprzez wspieranie i ułatwianie wprowadzenia jej zasad do praktyki polskich samorządów, przedsiębiorstw oraz społeczeństwa.

Poprzednia, pierwsza edycja akcji spotkała się z pozytywnym i szerokim odzewem społecznym. Jej Laureaci wzięli udział w konferencji "Odnawialne Źródła Energii szansą dla gminy", w trakcie której nastąpiło uroczyste przekazanie nagród. Główna wygrana w konkursach dla szkół - tygodniowy wyjazd na Zieloną Szkołę, umożliwił uczniom pogłębienie swojej wiedzy na temat ekologii, doskonale łącząc przyjemny wypoczynek z "zieloną edukacją".

Jury konkursów oceniało oryginalność i nowoczesność działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, skuteczność przedsięwzięć dająca się wyrazić poprzez różnego rodzaju wskaźniki, stopień pozyskania środków pomocowych na realizacje inwestycji ekologicznych, ale przede wszystkim najwyżej punktowano działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i promocją tego typu inwestycji.

Laureaci pierwszej edycji akcji "Od Eko-samorządu do Eko-społeczeństwa"

 Eko-Fima:
  1. Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
  2. Solarsystem s.c. Łapa M. Olesek W. Skorut E.
  3. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Gliwic
  4. TESCO POLSKA Sp. z o.o.
  5. Zakład Zagospodarowania Odpadów Poznań
Wyróżnienie:
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Słupsku

Eko-Samorząd:
  1. Urząd Miejski w Płońsku
  2. Urząd Miasta Kielce
  3. Urząd Miejski w Żywcu
  4. Urząd Miasta Piekary Śląskie
  5. Gmina Miejska Kraków

Eko-klip:
I miejsce: Klip "Bajka o Ekoludkach" (Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym)

Eko-wynalazek:
I miejsce: Szkoła Podstawowa w Woli Czarskiej (Ubijaczka - mikser na wiatr i klepsydra)

Eko-ciuch:
I miejsce: Gimnazjum Miejskie im. Wł.Jagiełły w Leżajsku (zestaw odzieży wykonanej z wszelkiego rodzaju materiałów ekologicznych, w tym m.in. suknia ślubna z folii bąbelkowej, sukienka i torebka z kapsli, sukienki z worków na śmieci i wiele innych)

Druga edycja akcji "Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa" organizowana jest w następujących kategoriach:

Konkursy dla samorządów oraz firm mają na celu promocje tych podmiotów, które poprzez liczne inwestycje stają się liderami działań na rzecz ochrony środowiska, stanowiąc przykład dobrych praktyk dla innych. W trakcie uroczystej Gali Laureaci otrzymają pamiątkowe certyfikaty oraz statuetki, ponadto zdobędą prestiżowy tytuł oraz prawo do używania przez jeden rok znaku kampanii "Eko-Samorząd" lub "Eko-Firma". Informacje o zwycięskich projektach pojawią się w specjalnie przygotowanych reportażach w serwisie  Eko-samorzadowiec.pl  co stanowi doskonały  sposób promocji gminy lub przedsiębiorstwa na terenie całego kraju. Akcja startuje już w październiku 2010 roku!


Harmonogram akcji "Eko-Samorząd" i "Eko-Firma":

Konkursy skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazajalnych mają za zadanie poszerzać świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży, poprzez zaangażowanie ich w twórcze poszukiwania rozwiązań przyjaznych środowisku. Główne nagrody w poszczególnych kategoriach to wyjazdy na Zieloną Szkołę dla grupy 30 osób wraz z opiekunami, natomiast za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca przyznane zostaną nagrody w postaci kamer video. Start akcji - październik 2010 r.


Harmonogram akcji "Eko-Ciuch", "Eko-Klip" i "Eko-Wynalazek":

Kampania "Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa" to nie tylko konkursy! W ramach poprzedniej edycji powstała telewizja internetowa Tele-Eko. Jej celem jest promowanie samorządów przyjmujących proekologiczne spojrzenie na rozwój gospodarczy oraz wskazywanie nowych, ciekawych rozwiązań związanych z inwestycjami nie zagrażającymi środowisku a przynoszącymi wymierne efekty gospodarcze i społeczne.

Jak wziąć udział w drugiej edycji akcji "Od Eko-Samorządu do Eko-Społeczeństwa"?

Regulamin akcji oraz formularze zgłoszeniowe zostaną zamieszczone na stronie internetowej serwisu Eko-samorzadowiec.pl Wsparcia udziela biuro organizacyjne akcji, kontakt: ascheffler@europa.org.plTagi: Od Eko-Samorządu do Eko-SpołeczeństwaKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Projekt Natura 2000 - Pozytywna Inspiracja

Kolejna V edycja przyrodniczych spacerów po Krakowie!

Ekokrok z Fundacją Roca - głosowanie na najlepsze filmy Festiwalu We ART Water

Konkurs: Dobry dla przyrody, dobry dla ciebie

Konkurs Bądźmy klimatyczni 2014

Przychylmy Pszczołom Nieba czyli 100 hoteli dla pszczół

Wystarczy, by stwierdzić, że okolica ma dużą wartość ekologiczną