Wiadomości | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Leśnictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Kwiaty derenia kanadyjskiego otwierają się w czasie krótszym niż pół milisekundy

2011-01-04 01:52:27   Botanika

Joan Edwards trafiła do księgi rekordów Guinnessa, jako odkrywczyni najszybciej na świecie otwierającego się kwiatu. Odkrycia dokonała z pomocą fizyka Dwighta Whitakera oraz pożyczonej kamery, zapisującej do 500 000 klatek na sekundę w pętli trwającej kilka sekund.

Jak ujawniło nagranie, kwiaty derenia kanadyjskiego (Cornus canadensis) otwierają się w czasie krótszym niż pół milisekundy. Wystrzeliwują przy tym pyłek w powietrze, co trwa trzy razy krócej niż opuszczenie lufy przez kulę karabinową. Nic dziwnego, że mający 2,5 milimetra kwiat miota pyłek pionowo na odległość 2,5 centymetra.

Płatki derenia odchylają się w ciągu 0,2 milisekundy, a pręciki wysuwają się, osiągając prędkość 22 kilometrów na godzinę w ciągu 0,5 milisekundy. Oznacza to przyspieszenie 2400 razy większe od ziemskiego, a 800 razy - od przyspieszenia osiąganego przez startujący prom kosmiczny. Wszystko to jest możliwe dzięki wyposażeniu każdego z pręcików mechanizm przypominający dawną machinę oblężniczą - katapultę. Pręciki rosną szybciej od płatków, co prowadzi do naprężeń, które nagle się rozładowują, gdy na płatku usiądzie odpowiednio ciężki owad. Jak dowiodły fachowe obliczenia Whitakera, mechanizm jest idealnie zoptymalizowany - kombinacja sztywności i wymiarów elementów kwiatu idealnie odpowiada potrzebom.

Z kolei mech torfowiec ma kapsułki z zarodnikami, które stopniowo wysychają, zmieniając kształt z kulistego na cylindryczny. Spręża to powietrze wewnątrz kapsułki, co prowadzi do rozrzucającej zarodniki eksplozji. Działa wówczas przyspieszenie rzędu 36 000g, a zarodki rozpędzają się do 82 kilometrów, na godzinę. Rozpędu starcza im na pokonanie przeciętnie 11 centymetrów. W dodatku powstaje przypominający kółko z dymu papierosowego wir powietrzny w kształcie pierścienia, który ułatwia rozprzestrzenianie zarodników w stojącym powietrzu macierzystego bagna.

Kolejnymi bohaterami filmów Edwards i Whitakera mają szansę zostać najstarsze lądowe rośliny - wątrobowce, wyrzucające plemniki na odległość sięgającą, co najmniej 15 centymetrów, a także pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), która miota pyłkiem inaczej niż dereń - oraz wystrzeliwujący nasiona szczawik zajęczy (Oxalis acetosella).

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w PolsceTagi: Oxalis acetosella szczawik zajęczy pokrzywa zwyczajna Urtica dioica dereń kanadyjski Cornus canadensis ruchy roślin księga rekordów GuinnessaKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Pędy potrzebne do badań genetycznych i klonowania drzewa pobrali z ok. 700-letniego dębu Bartek

Spadek bogactwa gatunkowego roślin a nadmiar fosforu

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Zagadka fizjologii roślin

Konkurs fotograficzny: Drzewa sercem malowane

Kwiaty derenia kanadyjskiego otwierają się w czasie krótszym niż pół milisekundy

Nowy sposób na wydłużenie trwałości choinki