Iglicznia trójcierniowa


Iglicznia trójcierniowa: artykuł nr 4978

2007-09-07 10:40:30 Botanika

W parku przy średzkim szpitalu rośnie niezwykłej urody drzewo - iglicznia trójcierniowa. Inne nazwy botanicznie tego drzewa to: iglicznia pospolita, trójiglicznia, glediczja trójcierniowa. Pochodzi z rodziny bobowatych. Jak sama nazwa wskazuje, na pniu i gałęziach rosną kilkucentymetrowe (osiągające nawet 10 centymetrów) ciernie, zebrane w pęczki po 3 sztuki. Te potężne, niezwykle ostre i twarde, rozgałęzione ciernie są cecha rozpoznawcza dla Igliczni.


Kolce wyrastające z pnia (fot. Luis Fernández García na lic. Creative Commons)

W swoim naturalnym środowisku - Ameryce Północnej drzewo to dorasta do 30 metrów, u nas w Środzie jest nie mniej okazale. Wiosna, kiedy inne drzewa maja już liście z niepozornych pączków i to dopiero pod koniec maja, rozwijają się podwójne pierzaste, podobne do akacjowych, delikatne liście. Przez całe lato liście są jasnozielone, jesienią przebarwiają się pięknie na żółto. Na zimę opadają. Iglicznia kwitnie w czerwcu, ale zielono-żółte, zebrane w krótkie grona kwiaty, na wysokim drzewie są niepozorne i mało widoczne. Są za to silnie pachnące i miododajne. Dostarczają pszczołom i nektaru i pyłku. Zaznaczyć trzeba, że kwiaty są poligamiczne (obupłciowe i rozdzielnopłciowe). O urodzie tego drzewa świadczą na pewno owoce - strąki. Są one: ciemnopurpurowe, błyszczące, taśmowate, spłaszczone i jeszcze spiralnie, trochę sierpowato skręcone strąki mają około 40 centymetrów długości i bardzo długo utrzymują się na drzewie, bo aż do wiosny. Nasiona w strąkach są dość duże, płaskie i bardzo twarde. Iglicznie rozmnaża się z nasion wysiewanych późną jesienią lub wiosną. Dobrze rośnie na różnych typach gleb, a ta przed szpitalem nie wymaga żadnej pielęgnacji. Jest to drzewo dobrze znoszące miejskie warunki. Iglicznia jest mrozoodporna, światłolubna oraz oczywiście długowieczna. Ta "średzka" ma na pewno kilkadziesiąt lat. Rośnie w zaciszu innych drzew, które osłaniają ją przed silnymi wiatrami. To oryginalne, o egzotycznym wyglądzie drzewo sadzone jest pojedynczo lub w grupach jedynie w parkach lub alejach. Czasem stosowane jest jako drzewo uliczne - jak już wspomniałam lubi "mieszkać" w mieście. W Ameryce Północnej strąki są podawane jako dodatek do pasz treściwych dla zwierząt. Drewno igliczniowe jest bardzo twarde, ciężkie, używane do wyrobu podkładów kolejowych. O dziwo, to twarde i niezwykle wytrzymałe drzewo nie jest stosowane w budownictwie mieszkaniowym, nie robi się z niego ani ram okiennych, ani schodów, ani poręczy. Nie ma zastosowania w ciesielstwie z powodu kolców. Jest taki przesąd, że z kolczastych drzew nie wykorzystuje się drewna w domostwach. "Kto w chałupie ma coś kolczastego, to się tam kolczasto żyje". Drewno można stosować jedynie jako opał.


Dojrzałe strąki nasienne igliczni trójcierniowej (fot. Andrew Dunn na lic. Creative Commons)

W tym roku średzka Iglicznia prawie nie kwitła. Może miała za sucho, ale w poprzednich latach była obsypana strąkami. Wydaje mi się, ze niektóre konary zostały wiosną przycięte przez służby miejskie i może dlatego nie zakwitła. Teraz, kiedy zgubiła juz wszystkie liście jest ciągle ozdobą, chociaż obca w naszym rodzinnym krajobrazie. Zwłaszcza przez ciernie, które przypominają cierniowa koronę. Może z nich była wypleciona?

Podczas spaceru lub przy okazji odwiedzin chorych w szpitalu można zatrzymać się pod iglicznią i przyjrzeć się z bliska temu drzewa o brunatnym, prostym, wysokim pniu. To taka "średzka przyrodnicza ciekawostka".

Weronika Kaczor

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki