Iglicznia trójcierniowa


Iglicznia trójcierniowa: artykuł nr 4978

2007-09-07 10:40:30 Botanika

W parku przy średzkim szpitalu rośnie niezwykłej urody drzewo - iglicznia trójcierniowa. Inne nazwy botanicznie tego drzewa to: iglicznia pospolita, trójiglicznia, glediczja trójcierniowa. Pochodzi z rodziny bobowatych. Jak sama nazwa wskazuje, na pniu i gałęziach rosną kilkucentymetrowe (osiągające nawet 10 centymetrów) ciernie, zebrane w pęczki po 3 sztuki. Te potężne, niezwykle ostre i twarde, rozgałęzione ciernie są cecha rozpoznawcza dla Igliczni.


Kolce wyrastające z pnia (fot. Luis Fernández García na lic. Creative Commons)

W swoim naturalnym środowisku - Ameryce Północnej drzewo to dorasta do 30 metrów, u nas w Środzie jest nie mniej okazale. Wiosna, kiedy inne drzewa maja już liście z niepozornych pączków i to dopiero pod koniec maja, rozwijają się podwójne pierzaste, podobne do akacjowych, delikatne liście. Przez całe lato liście są jasnozielone, jesienią przebarwiają się pięknie na żółto. Na zimę opadają. Iglicznia kwitnie w czerwcu, ale zielono-żółte, zebrane w krótkie grona kwiaty, na wysokim drzewie są niepozorne i mało widoczne. Są za to silnie pachnące i miododajne. Dostarczają pszczołom i nektaru i pyłku. Zaznaczyć trzeba, że kwiaty są poligamiczne (obupłciowe i rozdzielnopłciowe). O urodzie tego drzewa świadczą na pewno owoce - strąki. Są one: ciemnopurpurowe, błyszczące, taśmowate, spłaszczone i jeszcze spiralnie, trochę sierpowato skręcone strąki mają około 40 centymetrów długości i bardzo długo utrzymują się na drzewie, bo aż do wiosny. Nasiona w strąkach są dość duże, płaskie i bardzo twarde. Iglicznie rozmnaża się z nasion wysiewanych późną jesienią lub wiosną. Dobrze rośnie na różnych typach gleb, a ta przed szpitalem nie wymaga żadnej pielęgnacji. Jest to drzewo dobrze znoszące miejskie warunki. Iglicznia jest mrozoodporna, światłolubna oraz oczywiście długowieczna. Ta "średzka" ma na pewno kilkadziesiąt lat. Rośnie w zaciszu innych drzew, które osłaniają ją przed silnymi wiatrami. To oryginalne, o egzotycznym wyglądzie drzewo sadzone jest pojedynczo lub w grupach jedynie w parkach lub alejach. Czasem stosowane jest jako drzewo uliczne - jak już wspomniałam lubi "mieszkać" w mieście. W Ameryce Północnej strąki są podawane jako dodatek do pasz treściwych dla zwierząt. Drewno igliczniowe jest bardzo twarde, ciężkie, używane do wyrobu podkładów kolejowych. O dziwo, to twarde i niezwykle wytrzymałe drzewo nie jest stosowane w budownictwie mieszkaniowym, nie robi się z niego ani ram okiennych, ani schodów, ani poręczy. Nie ma zastosowania w ciesielstwie z powodu kolców. Jest taki przesąd, że z kolczastych drzew nie wykorzystuje się drewna w domostwach. "Kto w chałupie ma coś kolczastego, to się tam kolczasto żyje". Drewno można stosować jedynie jako opał.


Dojrzałe strąki nasienne igliczni trójcierniowej (fot. Andrew Dunn na lic. Creative Commons)

W tym roku średzka Iglicznia prawie nie kwitła. Może miała za sucho, ale w poprzednich latach była obsypana strąkami. Wydaje mi się, ze niektóre konary zostały wiosną przycięte przez służby miejskie i może dlatego nie zakwitła. Teraz, kiedy zgubiła juz wszystkie liście jest ciągle ozdobą, chociaż obca w naszym rodzinnym krajobrazie. Zwłaszcza przez ciernie, które przypominają cierniowa koronę. Może z nich była wypleciona?

Podczas spaceru lub przy okazji odwiedzin chorych w szpitalu można zatrzymać się pod iglicznią i przyjrzeć się z bliska temu drzewa o brunatnym, prostym, wysokim pniu. To taka "średzka przyrodnicza ciekawostka".

Weronika Kaczor

Tagi: iglicznia trójcierniowa iglicznia ciernie rośliny atlas roślin

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 4978

cierń Chrystusa to inna nazwa tego gatunku
~Joanna Ocena artykułu: 3(2007-09-07)

co to jest "średzka" to od miejscowości Środa Wielkopolska?
~Betka(2007-09-07)

Nie zartujcie ze takie drzewo rosnie w Polsce? kolce wyrastaja z pnia? niemozliwe!
~Tutu(2007-09-07)

Tak, Sredzka to od Srody Wielkopolskiej, zapomniałam dopisac. A kolce wyrastają z pnia - słowo honoru i to w Polsce.
~WeraPH(2007-09-07)

Widziałem takie posadzone w rządku przy ulicy jak sie nie mylę tymiankowej na osiedlu Czuby. Maja charakterystyczne wielkie płaskie stronki.
~Jegomość Ocena artykułu: 5(2007-09-08)

Podobne jest na ulicy Kamionka w Krakowie
~Pawel(2007-09-09)

w jaworznie znam trzy takie drzewa - dwa ok.30 letnie i jedno ok.50 letnie
~razo(2007-10-07)

Piękna, stara iglicznia rośnie w Sochaczewie, przy skrzyżowaniu ulic Chodakowskiej i Chopina, przy szlaku do Zelazowej Woli.Roazpoznalam ja dopiero teraz, kiedy dostałam to drzewko do podadzenia na dzialce.zaczęłam szukac informacji i okazalo sie,że to drzewo, które codziennie mijam ti iglicznia. Spojrzałam w góręi zobaczylam piekne dzrewo z pekami kolców wyrastającymi z pnia.Boję sie o nie, bo u nas grasują drwale".
~Teodozja(2007-12-18)

rośnie też w parku przy szkole w Otocznej gmina Września w liczbie 4 sztuk . Okazy mają około 90 lat
~otok(2008-09-05)

Ja mam przed domem iglicznię którą wyhodowałem z nasiona. Ma obecnie około 25 lat. Kwitnie, jednak nie doczekałen się strąków. Z korzeni przy pniu wyrastają odrosty które po odcięciu mogą się ukorzenić (trudne).
~Jerzy(2008-09-08)

Hej....czy ktoś może mi pomóc potrzebuje liść tego drzewa najlepiej z tym owocem do zielnika..nie mogę go nigdzie znaleźć w okolicy Zielonej Góry....
~daga(2008-10-02)

Drzewo igliczni spotkałem w Niemczech przed hotelem. Zafascynowały mnie piękne strąki i liście podobne do akacji. Sądziłem, że musi to być to drzewo miododajne. Zebrałem strąki i nasionka wysadziłem na działce. Obecnie dwa drzewka ma parę lat i rośnie pięknie. Ale spacerując po osiedli=u w Toruniu - około 150 m od miejsca zamieszkania spotkałem kilka takich drzew 15 - 20 lat i mających strąki. Przechodziłem tą drogą wielokrotnie w ciągu tygodnia dopiero zauważyłem to piękne drzewko.
~Zygmunt(2008-11-11)

Iglicznię widziałam też w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie - wzięłam sobie strąka...
~koff(2009-02-04)

rośnie również w Opolu na ul. Czaplaka koło uniwersytetu, strąki leżą na chodniku, ja zasadziłem i czekam :)
~gadd33(2009-02-10)

Rośnie też w parku Chopina w Żelazowej Woli.
~Leon(2009-03-15)

Iglicznie rosną również na skraju Parku Żeromskiego w Szczecinie - blisko akademików WSM oraz przy Komendzie Wojewódzkiej Policji. Myślę, że to jeszcze poniemieckie nasadzenia.
~Beata(2009-03-23)

wyśledziłem stare okazałe drzewo na cmentarzu wNieszawie...ok 20m odgłownej bramy po lewej stronie,oraz okazały 30 letni owocujacy corocznie wWagańcu ..wjazd zkierunku Nieszawy
~Henryk(2009-04-27)

Na moim podworku też rosnie takie drzewo ale nigdy nie wypusciło strąków. Drzewo ma pewnie ze 200 lat. Jak myslicie czy w okolicach woj kuj-pom wegetacja pozwala na wydanie owoców?
~staszek(2009-06-25)

Ja mam 3 iglicznie każda o innym kolorze liści - zielona, żółta i bordowa. Zadna jeszcze nie kwitła, ponieważ są młode (ok. 4-5 lat). Rosną na pięknych kujawskich ziemiach.
~Majka Ocena artykułu: 5(2009-08-26)

Rośnie jeszcze na osiedlu, ponieważ ma długie, ostre kolce zostanie ścięta dla bezpieczeństwa......
~betka(2009-11-01)

Pięć czy sześć igliczni rośnie w Łodzi na wschodnim skraju parku osiedlowego osiedla Widzew-Wschód. Mają strąki, które zauważyłam ubiegłej zimy na gołych drzewach. W tym roku też są.
~mada(2010-01-24)

Witam
U mnie na ogrodzie terz rośnie to drzewo ma pewnie ok.120 lat.Mieszkam na podkarpaciu niedaleko Łańcuta.
Do dzisiaj nawet nie wiedziałem jak to drzewo się nazywa.
Piotr
~piotr(2010-03-07)

również w Warszawie jest jej okaz, jeden na ul. Romera
~lesnik(2010-05-01)

Również w Milanówku na ulicy leśnej rosnż takie drzewa

~kartofel(2010-08-18)

trzy rosna w tomaszowie mazowieckim kolo kosciola
~yaro(2010-09-05)

Szczecin - Pogodno, sporo ich rośnie. Stare nasadzenia, jeszcze przedwojenne
~hen(2010-09-19)

Jeden dorodny okaz rośnie na terenie starego parku w Brniu kilkaset metrów od siedziby Centrum Polonii.
~Beata(2010-09-22)

W Cieszynie także rosną całkiem wiekowe glediczje, owocują i mają dość spore rozmiary...

~(2010-09-22)

Twój komentarzWybrane wiadomości z botaniki