Świniodziki udają przed myśliwymi dziki


Świniodziki udają przed myśliwymi dziki: artykuł nr 499

2005-04-03 02:17:33 Zoologia

Koła łowieckie zamiast dzików podstawiają zagranicznym myśliwym do odstrzału udomowione świniodziki: czyli skrzyżowanie świni z dzikiem. Sprawą zajęło się Ministerstwo Środowiska, które uważa, że może to doprowadzić do wyginięcia prawdziwych dzików Świniodzika można kupić nawet przez internet. Na aukcji internetowej Allegro pojawiła się ostatnio oferta: "Świniodziki, młode zwierzęta o wadze 30-60 kg. Polecam do Kół Łowieckich". Zadzwoniliśmy pod podany w ogłoszeniu numer.

- Sami skrzyżowaliśmy złapanego knura z domową maciorą. Wszystkie ich młode bardzo szybko sprzedaliśmy. Do kół łowieckich w całej Polsce poszły. Takie zwierzę wygląda prawie jak dzik, a łagodne jest jak świnia. I je byle co, tylko gdzieś dwa razy więcej niż zwykła świnia. A mięso jakie smaczne. Od dziczyzny nie da się odróżnić - zachwala hodowca. - Teraz mamy tylko bardzo małe warchlaki. Proszę zadzwonić gdzieś za trzy miesiące, jak małe podrosną. Wtedy będą jak prawdziwe dziki. Żywe zwierzę sprzedajemy niedrogo: po 10 zł za kilogram.

Świniodzik nie jest dziki

Proceder sprzedaży świniodzików jako dziczyzny próbowano nawet zalegalizować. Pod koniec 2004 r. Polski Związek Hodowców Jeleniowatych - który reprezentuje także interesy istniejących od niedawna w Polsce hodowli świniodzików - wystąpił do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o wpisanie do ewidencji "skupu dzikiej zwierzyny żywej" także świniodzików.

Ministerstwo Środowisko zareagowało stanowczo: "Rozszerzenie ewidencji skupu o świniodzika jest niemożliwe, gdyż nie jest to zwierzę łowne - odpowiedziało. Działanie związane z krzyżowaniem zwierząt dzikich z hodowlanymi prowadzi do zaburzenia w genach populacji wyjściowych i jest wysoce niepożądane".

- Hodowle świniodzików są bardzo niebezpieczne dla rodzimej przyrody - uważa prof. Zbigniew Witkowski, wiceminister środowiska. - Jeśli świniodzik trafi do lasu i dalej będzie tam krzyżował się z dzikami, to zmieni geny populacji dzika w Polsce. Hodowlane zwierzęta są dużo mniej odporne od tych żyjących na wolności. Dziki skrzyżowane z świniodzikami będą słabsze, co grozi wyginięciem ich populacji. W Polsce już nam się raz taka historia przydarzyła ze żbikiem, który skrzyżował się z domowym kotem. Teraz żbik w polskim lesie to prawdziwa rzadkość.

czytaj cały artykuł: miasta.gazeta.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii