Ornitolodzy zapraszają wszystkich do wspólnego liczenia i pomagania ptakom zimującym obok nas.


Ornitolodzy zapraszają wszystkich do wspólnego liczenia i pomagania ptakom zimującym obok nas. : artykuł nr 49986

2014-01-22 21:01:51 Ekologia

Powrót klasycznej zimy zbiega się z jubileuszowym 10. Zimowym Ptakoliczeniem, do którego w ostatni weekend stycznia zaprasza Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Ornitolodzy zapraszają wszystkich do wspólnego liczenia i pomagania ptakom zimującym obok nas.

 Podczas ptakoliczenia, które przypadnie 25 i 26 stycznia, wystarczy przez godzinę obserwować ptaki: przez okno, przy karmniku, na podwórku, w parku lub innym miejscu w swojej miejscowości. Wyniki należy przesłać za pomocą formularza, który od 24 stycznia dostępny będzie na stronie: https://activeforms.com/otop_polska/eko_zp2014

 

Grupy szkolne mogą prowadzić obserwacje już 24 stycznia, w piątek.

 

Cała akcja ptakoliczenia jest wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch, gromadzącej co roku setki tysięcy Brytyjczyków. "W Polsce podglądanie ptaków nie jest jeszcze tak popularne jak na zachodzie Europy, ale widzimy, że zainteresowanie tą grupą zwierząt rośnie. W ubiegłym roku razem z nami liczyło 2700 osób w całej Polsce, dzięki którym naliczyliśmy 230 tys. osobników ze 117 gatunków" – mówi koordynator akcji Antoni Marczewski.


Ornitolodzy podkreślają, że powrót śnieżnej i mroźnej zimy sprzyja liczeniu, ponieważ ptaki poszukujące pokarmu szczególnie chętnie zbliżają się do ludzi, zwłaszcza jeśli ci w karmniku przygotują dla nich pełnowartościowe pożywienie, takie jak nasiona słonecznika, drobnych zbóż, a dla drozdów – kawałki jabłek. "Większość gatunków odwiedzających karmniki pewnie poradziłaby sobie bez naszej pomocy, ale ich podpatrywanie przy żerowaniu to dla bardzo wielu osób ogromna przyjemność i spora dawka edukacji. Musimy tylko pamiętać, żeby dokarmiać właściwym pokarmem i pamiętać o systematyczności" – podkreśla Marczewski.

Licząc przy karmniku należy pamiętać, żeby na karcie obserwacji zaznaczyć maksymalną liczbę osobników z danego gatunku widzianą jednocześnie, aby uniknąć wielokrotnego dopisywania tych samych ptaków.

Organizatorzy zwracają uwagę, że akcja nie pozwala na poznanie dokładnej liczby zimujących w Polsce ptaków, ale pozwala śledzić pewne trendy. Np. z roku na rok dalsze miejsce w rankingu najliczniejszych gatunków zajmuje wróbel (który zajmował miejsce 1. w 2009, a piąte - w 2013). Za to np. pozycja kawek nie ulega większym zmianom. "Sytuacja takich ptaków jak np. wróbel w dużej mierze zależy od dostępności odpowiednich miejsc lęgowych, których w miastach wyraźnie ubywa. Kawki, podobnie jak wróble, zamieszkują otwory w budynkach, ale trzeba pamiętać, że wiele zimujących w Polsce kawek to osobniki z północnej i wschodniej Europy, a nie ptaki z krajowej populacji lęgowej" – informuje koordynator akcji.

Udział w Zimowym Ptakoliczeniu może wziąć każdy, niezależnie od poziomu wiedzy przyrodniczej. W całym kraju odbędą się również wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Wyniki tegorocznej akcji poznamy w drugiej połowie lutego, po przeanalizowaniu nadesłanych danych.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii