Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

genETYCZNE gry

2014-05-20 13:36:15   Biotechnologia

27. maja 2014 roku Uniwersytet Jagielloński zaprasza do kawiarni Pauza w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na kolejne spotkanie pod hasłem Cafe Nauka (wstęp bezpłatny, start godz. 18). O biologicznych oraz prawno-etycznych zagadnieniach związanych z genetyką dyskutować będą prof. Jolanta Jura z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ – zajmująca się w swych badaniach m.in. genetycznym uwarunkowaniem chorób oraz dr Marta Soniewicka z Wydziału Prawa i Administracji UJ – prowadząca badania dotyczące etycznych i prawnych standardów genetyki reprodukcyjnej.

Richard Dawkins, jeden z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych biologów, twierdzi, że jesteśmy tylko opakowaniem dla genów, maszyną, która ma umożliwić ich przetrwanie i rozprzestrzenianie się. Nawet podchodząc ostrożnie do takiej opinii, musimy uznać, że współcześnie genetyka jest jedną z tych dziedzin nauki, która rozpala ogromne emocje, nadzieje i kontrowersje, nie tylko wśród samych badaczy, ale i osób spoza środowisk akademickich. O naukowych oraz społecznych aspektach genetyki porozmawiamy na kolejnym spotkaniu z cyklu Cafe Nauka.

Homo geneticus
Spotkanie rozpocznie krótkie wprowadzenie – przedstawienie biologicznych podstaw genetyki. Potem zaś na uczestników Cafe Nauka czeka wielki ocean wątków związanych z chromosomami, DNA, mutacjami, rozmnażaniem, klonowaniem, komórkami macierzystymi, medycyną genomiczną oraz innymi pojęciami i zagadnieniami, w których „gen” odgrywa pierwszoplanową rolę. Tak, jak i w czasie poprzednich spotkań Cafe Nauka, także w i w trakcie tego kwestie z zakresu nauk przyrodniczych będą się przeplatać z tematami odnoszącymi się do prawa, filozofii czy socjologii. Z pewnością pojawią się więc wątki dotyczące regulacji badań genetycznych, hodowli człowieka doskonałego, plusów i minusów genetycznego wydłużania życia czy podziałów społecznych wynikających z dostępu do osiągnięć inżynierii genetycznej.

Wśród intrygujących problemów warto wymienić np. odpowiedź na pytanie jak to się dzieje, że komórki wyposażone w ten sam materiał genetyczny mają odmienny wygląd i pełnia różne funkcje – przecież i motyl i jego gąsienica niosą ze sobą ten sam zestaw genów, a jednak są inne? Kolejnym fascynującym tematem jest poznawanie genów organizmów żyjących dawno i bardzo dawno temu. Co nam dają takie badania?

Między wiedzą a przypuszczeniami
Te zagadnienia nie zamykają oczywiście listy możliwych kwestii. Czy już niedługo konieczne będzie publiczne ujawnianie własnej informacji genetycznej? Jakie dane związane z DNA i genami będzie można zastrzec i czerpać z nich korzyści finansowe, innymi słowy czy czeka nas rozwój przemysłu i rynku genetycznego? Czym jest syntetyczne DNA? Jakie skutki dla ewolucji ludzkości mają manipulacje genetyczne?  To zagadnienia, które mogą się objawić w czasie spotkania poświeconego – mówiąc metaforycznie – genetycznym grom – rozgrywkom między tym co wiemy, a co sobie wyobrażamy, między nauką i ideologiami, między naturą i kulturą, między korzyściami i ryzykiem.

Na Cafe Nauka zapraszają organizatorzy - CITTRU oraz Dział Promocji i Informacji UJ.  Warto przyjść i dowiedzieć się, i warto także o Cafe Nauka powiedzieć znajomym oraz współpracownikom. Zapowiada się intrygujące spotkanie.

 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

genETYCZNE gry

Ochrona patentowa emulsji ciekłokrystalicznej oraz sposobu jej wytwarzania

Może być pomocny w leczeniu chorób o podłożu wirusowym

Zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka, transportującego cholesterol do wnętrza mitochondriów

Start-up zamierza zrewolucjonizować rynek urządzeń rehabilitacyjnych w Polsce

Związki zwane hydroksyapatytami - jak się je wykorzystuje?

Pijane myszy a ludzie