Rozpoczął się XI Festiwal Nauki w Warszawie


Rozpoczął się XI Festiwal Nauki w Warszawie: artykuł nr 5045

2007-09-22 14:16:50 Ciekawostki

Rozpoczęła się XI edycja Festiwalu Nauki - największej imprezy popularnonaukowej w Polsce. W tym roku w programie znalazło się ponad 500 imprez - wykładów, pokazów, paneli dyskusyjnych. Festiwal potrwa do 30 września. W trakcie wykładu inauguracyjnego zatytułowanego "Jaka Warszawa?" próbowano pokazać różne czynniki, które w ciągu wieków wpływały na kształt miasta. Zdaniem Marka Ostrowskiego (z Pracowni Fotografii i Informacji Obrazowej UW), wyraźnie widoczne na zdjęciach lotniczych stolicy szerokie pasy zieleni (na Saskiej Kępie, Bielanach, w Śródmieściu) czyli stołeczne parki nie są skutkiem zamiłowania dawnych warszawiaków do zieleni miejskiej. "Są to ślady po dawnych korytach Wisły. Grunt pod nimi był jeszcze 150 lat temu tak niestabilny, że te tereny po prostu nie nadawały się pod zabudowę" - mówił Ostrowski.

Wiele osób narzeka, że współczesna Warszawa jest odwrócona od Wisły, nie zdając sobie sprawy, że nigdy nie było inaczej. Wysoka i stroma skarpa rzeki oraz częste powodzie powodowały, że miasto nie rozwijało się w tę stronę. "Powiśle dopiero w ciągu ostatnich 100 lat stało się pełnoprawną dzielnicą miasta, a nie jego zapleczem i noclegownią biedoty. Warszawa odwracała się od Wisły zawsze, dopiero obecnie mamy szansę to zmienić" - podkreślał Grzegorz Buczek, urbanista, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Choć Warszawa uchodzi za miasto o wyjątkowo chaotycznej zabudowie, można jednak ciągle odnaleźć historyczne osie urbanistyczne miasta. "Nowe budynki, które wpisują się w te struktury, sprawiają lepsze, bardziej harmonijne wrażenie, niż te budowane z lekceważeniem tych osi" - powiedział Buczek.

Jego zdaniem, przykładem budynku zbudowanego z poszanowaniem harmonii miasta jest kompleks Atrium, który przedłuża Oś Saską poza ulicę Andersa w kierunku Woli. Natomiast pomysł zbudowania stadionu narodowego na miejscu obecnego stadionu Legii przy ul. Myśliwieckiej wzbudził przerażenie urbanistów, ponieważ kompletnie zniszczyłby tzw. Oś Stanisławowską. Pomysł budowy wielkiego stadionu w tym rejonie zarzucono.

W sobotę w ramach XI Festiwalu Nauki rozpoczęły się wykłady, rozmowy, spotkania, warsztaty, pokazy, inscenizacje i debaty. Organizatorzy proponują zwiedzanie i poznawanie uczelni wyższych, palcówek badawczych i innych instytucji, w których pracują ludzie nauki. Wśród ok. 500 wykładów będą m.in. prelekcje o ćmach, odchudzaniu, historii III Rzeszy, neutrinach, wierzeniach Azteków, glonach morskich i śródlądowych.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi znajdą się m.in.: Noc Badaczy (28 września), konkurs "Zapytaj badacza", Międzynarodowy Konkurs Unii Europejskiej "Narysuj Badacza", kawiarenki naukowe oraz Mały Festiwal Nauki, przeznaczony dla najmłodszych pasjonatów nauki, nawet w wieku przedszkolnym.

Festiwalu zakończy dyskusja "Granice eksperymentu medycznego", organizowana z okazji 40. rocznicy dokonania pierwszego udanego przeszczepu serca, co stanowiło kamień milowy eksperymentów medycznych.

Dokładny program Festiwalu dostępny jest na stronie internetowej http://festiwal.icm.edu.pl/2007/program/program.html#otwarcie. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek