Zepsute komputery i lodówki są dużym zagrożeniem dla środowiska


Zepsute komputery i lodówki są dużym zagrożeniem dla środowiska: artykuł nr 513

2005-04-07 00:48:43 Ochrona środowiska

Odpady elektroniczne, takie jak zepsute komputery lub stare lodówki, są groźne dla środowiska. Debatę na temat utylizacji tego typu śmieci zorganizował w środę miesięcznik "Ekopartner" w ramach akcji "3xE Europa- Ekologia-Edukacja". Akcja ta trwa od września 2004 do czerwca 2005 r. Jej celem jest edukacja ekologiczna oraz popularyzacja postaw aktywnego działania na rzecz środowiska.

PRODUKTY BIAŁE, CZARNE I SZARE

Odpady elektryczne i elektroniczne często dzieli się na trzy grupy.

Pierwszą są tzw. produkty białe, czyli sprzęt AGD. Druga to sprzęt RTV, czyli tzw. produkty brązowe. Trzecią - "produkty szare", czyli urządzenia biurowe i inne elektroniczne, jak np. telefony komórkowe, faksy, komputery, kopiarki, aparaty cyfrowe.

Urządzenia elektryczne utylizuje się na różne sposoby. Można odzyskać całe urządzenie, naprawić je i powtórnie sprzedać, można rozebrać i wykorzystać sprawne części lub też rozmontować urządzenie całkowicie, przetworzyć wszystkie jego elementy i zużyć ponownie jako surowiec.

Przetwarzanie podobnych urządzeń jest skomplikowane, ponieważ zbudowane są one z materiałów różnego typu. Telewizor np. może być zrobiony z tworzyw sztucznych, szkła i kilku rodzajów metalu. Zanim zacznie się recycling, trzeba te materiały od siebie oddzielić.

Innym problemem są zawarte w urządzeniach mechanicznych szkodliwe chemikalia, jak gaz chłodzący w lodówkach lub zamrażarkach. Przed przetworzeniem części lodówki trzeba unieszkodliwić gaz.

ZA SŁABA INFRASTRUKTURA

W naszym kraju nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury, która pozwoliłaby utylizować większość wyrzucanych obecnie na wysypiska zużytych urządzeń elektronicznych.

W Polsce, według danych miesięcznika "Ekopartner", są 54 kompostownie odpadów, 52 sortownie odpadów i 20 innych instalacji do unieszkodliwiania odpadów, w tym spalarnia i instalacja do termicznego unieszkodliwiania odpadów.

Działają również przedsiębiorstwa, zajmujące się przetwarzaniem zużytych opakowań. Przetwórstwo stłuczki szklanej prowadzi 14 hut szkła. Przerobem makulatury z opakowań papierowych i tektury zajmuje się 7 zakładów papierniczych. Złom stalowy przerabia 7 hut, a odpady aluminiowe przetwarzają dwa zakłady. Przerabianiem odpadów z tworzyw sztucznych zajmuje się ok. 200 przedsiębiorstw.

Środowa debata poświęcona jest zagrożeniom, jakie odpady elektroniczne stwarzają dla środowiska naturalnego, sposobom ich utylizacji i przepisom prawnym, które regulują tę kwestię w Unii Europejskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

6 kwietnia 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 513

Nawet nie wiadomo gdzie ta lodowke wyrzucic, spoldzielnie nie kwapia sie azeby poinformowac mieszkancow, tak wiec ludzi wyrzucaja takie zeby do zwyklego smietnika, chociaz jest to zakazane. Powinno byc wiele w roznych miejscach informacji gdzie taki odpady mozna zostawic, a nie ma!!
~brak Ocena artykułu: 5(2007-03-25)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ochrony środowiska