Ogród botaniczny w Zielonej Górze


Ogród botaniczny w Zielonej Górze: artykuł nr 5131

2007-10-22 12:41:24 Botanika

W Zielonej Górze otwarto ogród botaniczny. Taki ogród istniał w mieście przed II wojną światową. Po wojnie uległ zniszczeniu, a część terenu zajęło technikum budowlane. Pomysł rekonstrukcji ogrodu zrodził się w drugiej połowie lat 90. XX-go wieku.

Nad współczesnym projektem ok. 2,5-hektarowego ogrodu botanicznego pracowało kilkunastu projektantów pod kierownictwem Grupy Projektowej ISBA z Wrocławia. Znajduje się w nim ponad 500 gatunków i odmian roślin, głównie drzew i krzewów, a także bylin i pnączy pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 6 mln zł.

"Na całym świecie istnieje tylko 1 tys. ogrodów botanicznych. Ten rozsławia zarówno Uniwersytet Zielonogórski jak i miasto Zieloną Górę" - powiedział podczas ceremonii otwarcia dr Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, jeden z inicjatorów odbudowania ogrodu. Jak poinformował, ogród będzie czynny do końca listopada tego roku. Wstęp na teren ogrodu będzie bezpłatny.

"Zazwyczaj ogrody botaniczne zamykane są z dniem 1 listopada na okres zimowy i otwierane 31 marca. Jednak ze względu na duże zainteresowanie będzie on dostępny dla wszystkich do końca listopada" - wyjaśnił Jerzak.

Rektor zielonogórskiej uczelni, prof. Czesław Osękowski, zapewnił, że ogrodem będą się zajmować studenci UZ. "Będziemy dumni, będziemy dbać i nie zmarnujemy tego ogrodu" - powiedział.

Pierwszy ogród botaniczny przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze został otwarty w 1925 roku. Rozciągał się na powierzchni ok. 2 ha. Oprócz upraw gruntowych posiadał także cieplarnie i szkółki drzew owocowych. Po wojnie został zaniedbany i w dużej mierze zniszczony. Na części jego obszaru postawiono kompleks obiektów Zespołu Szkół Budowlanych.

Pierwsze istotne próby odtworzenia ogrodu podjął Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze z Leszkiem Jerzakiem na czele. W 1998 roku wraz botanikiem-dendrologiem Piotrem Redą przygotowali wstępną koncepcję jego rewaloryzacji. Zrealizowany projekt powstał ostatecznie w 2005 roku.

W odbudowę ogrodu zaangażowały się władze miasta i uczelni. Prace pochłonęły blisko 6 mln zł; dużą część środków pozyskano z Unii Europejskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki