Nowe logo krośnieńskiego oddziału PTL


Nowe logo krośnieńskiego oddziału PTL: artykuł nr 5238

2007-12-02 08:03:01 Leśnictwo

Graficzny znak firmowy ma dziś duże znaczenie nie tylko promocyjne. Pełni ważną funkcję informacyjną i integruje ludzi identyfikujących się z nim. Dlatego ważne jest, by nie powstawał na zasadzie przypadku, ale w swej treści uwzględniał misję i historię korporacji czy organizacji, której staje się znakiem zastępującym w swej wymowie dawne proporce czy sztandary. Na pewno dobrym przekładem w tym względzie jest nowe logo krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego. Oficjalnie zaprezentowano je na posiedzeniu Zarządu Oddziału w Krośnie w dniu 20 listopada 2007 roku.

Autorem projektu jest artysta plastyk Dariusz Ledwos z Jarosławia, pracujący pod dyktando leśnika, Janusza Dejniaka z Nadleśnictwa Radymno. Świetnie wykorzystano motyw pierwszego znaczka Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, powstałego w 1882 roku. Kontynuatorem jego 125-letniej tradycji jest obecnie Polskie Towarzystwo Leśne. Dawne godło GTL , przedstawiające trzy dębowe listki z żołędziem, przepasane szarfą z napisem „Gal. Tow. Leśne” skomponowano z obecnym logo Towarzystwa.

- Chcieliśmy nawiązać do leśnej tradycji Podkarpacia. - Wyjaśnia Anna Bondar-Zabiciel, przewodnicząca oddziału PTL w Krośnie. – To przecież ludzie z naszego terenu tworzyli GTL, zaś hrabia Roman Potocki z Łańcuta pył pierwszym prezesem Towarzystwa i pełnił tę funkcję przez 14 lat. Pomysł na nowe logo dla oddziału zrodził się przy okazji obchodów 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Nowy znak będzie również funkcjonował w formie exlibrisu, który znajdzie się na publikacjach przygotowanych przez oddział Towarzystwa. Wkrótce nowe logo powinno być już częściej zauważalne w polskich lasach.

Edward Marszałek


1. Znaczek Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego sprzed ponad 100 lat. Fot. EdM
2. Nowy znak Krośnieńskiego Oddziału PTL

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5238

Twój komentarzWybrane wiadomości z leśnictwa