Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

SGGW przystąpiła do ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego

2007-12-20 14:16:06   Ciekawostki

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przystąpiła do ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego. Uczelnia została zakwalifikowana do najwyższej ZŁOTEJ KATEGORII.

Zakwalifikowanie SGGW do złotej kategorii systemu antyplagiatowego oznacza, że żadna praca dyplomowa powstająca na naszej uczelni nie zostanie pominięta w procesie wykrywania nieuprawnionych zapożyczeń. SGGW jest 58 uczelnią w Polsce, która poprzez propagowanie zasad etyki i uczciwości w procesie kształcenia swoich studentów zdecydowała się na wdrożenie systemu antyplagiatowego.

W ciągu ostatnich miesięcy rośnie zainteresowanie szkół wyższych tym systemem. Wzrost liczby placówek przystępujących do niego, świadczy o tym, że w Polsce rośnie świadomość uczciwej edukacji i podnoszenia jakości kształcenia studentów. Serwis PLAGIAT.PL działa od 2003 roku. Jego zadaniem jest kontrolowanie i zapobieganie plagiatowaniu prac dyplomowych. Do bazy danych systemu trafiło jak dotąd ok. 250 tys. prac i liczba ta rośnie z każdym tygodniem. System PLAGIAT.PL jest programem komputerowym służącym do porównywania dokumentów tekstowych. Został skonstruowany w taki sposób, żeby można było dostosować go łatwo do struktury uczelni i realiów panujących w szkolnictwie wyższym. Wytypowani przez Władze Uczelni Operatorzy Systemu otrzymują indywidualne konta zabezpieczone hasłem, dostępne przez Internet (logowanie na stronie www.plagiat.pl), umożliwiające komunikację z systemem (zgłaszanie dokumentów do analizy, zapoznawanie się z raportami).

W wyniku działania Systemu powstają tzw. „Raporty podobieństwa”, zawierający: - współczynniki podobieństwa, określające procentowo jaka część testowanego tekstu, liczona w liczbie słów, jest tożsama z fragmentami tekstów znajdujących się w bazie danych i w zasobach Internetu; - listę źródeł, w których odnaleziono fragmenty tekstów identyczne z testowanym tekstem; - tekst dokumentu z oznaczeniem fragmentów zidentyfikowanych jako tożsame z fragmentami tekstów z bazy danych i zasobów Internetu. Dzięki tym elementom system umożliwia sprawne dokonanie szybkiej oceny, czy dany Raport podobieństwa wymaga dogłębnej analizy. Wstępnej interpretacji Raportu podobieństwa mogą dokonać, po przeszkoleniu przez trenerów z Serwisu Plagiat.pl, administracyjni pracownicy uczelni, nie posiadający kompetencji merytorycznych niezbędnych do dokonania właściwej oceny tekstu. Dzięki temu selekcja prac do ostatecznej analizy działa właściwie, a promotorzy, nie muszą ponosić znacznych nakładów czasu związanych z funkcjonowaniem systemu.

dr inż. Krzysztof Szwejk
Rzecznik prasowy SGGWTagi: SGGW plagiat prace magisterskieKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Galeria Festynu Nauki w Krakowie 2014 - dzień pierwszy

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU NAUKI W KRAKOWIE

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce!

Dzisiaj pierwszy dzień Festiwalu Nauki w Krakowie 2014

BIOLOG.PL zaprasza na XIV OGÓLNOPOLSKIE DNI OWADA

Konkurs: Pies w wielkim mieście

Festiwal Nauki w Krakowie 2014: BEZPŁATNY WSTĘP DO TRZECH KRAKOWSKICH MUZEÓW