Bďż˝dďż˝ na bie��co z wydarzeniami, subskrybuj kanaďż˝y RSS
     Zobacz inne kanaďż˝y tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Wiadomo�ci | Biotechnologia | Botanika | Ciekawostki | Ekologia | Le�nictwo | Medycyna | Zoologia | Encyklopedia | Forum chemiczne | Forum medyczne |

Ropa zagraża ostojom ptaków

2007-12-20 15:55:36   Zoologia

7 grudnia, nieopodal południowokoreańskiego portu Daesan , w stojący na redzie tankowiec Hebei Spirit uderzyła barka zaopatrzona w potężny dźwig. W wyniku zderzenia do Morza Żółtego wyciekło około 10,5 mln ton ropy naftowej, powodując największą tego typu katastrofę w historii Korei. Skażenie szybko przemieszczało się w kierunku brzegu, docierając do wybrzeży Zatoki Cheonsu (150 km na południe od Seulu). Miejsce to słynęło dotychczas z jednych z najpiękniejszych w regionie plaż, a liczne hodowle małży morskich i innych organizmów dawały zatrudnienie 4 tysiącom ludzi. Do walki ze skutkami wycieku zaangażowano ponad 100 jednostek pływających, helikoptery oraz tysiące żołnierzy i wolontariuszy zbierających ropę.

Ornitolodzy z BirdLife International dodatkowo ostrzegają, że ropa może poważnie zagrozić koreańskim ostojom o światowym znaczeniu dla wędrujących i zimujących ptaków. Jedną z nich jest właśnie Zatoka Cheonsu, a drugą Ujście rzeki Geum. Drugie z wymienionych miejsc jest bardzo ważnym żerowiskiem dla zagrożonej wyginięciem mewy chińskiej Larus saundersi.

Dla ptaków skażenie ropą z reguły oznacza, że ich upierzenie traci właściwości termoregulacyjne. Pomiędzy posklejane pióra nie może dostać się powietrze tworzące zazwyczaj warstwę izolacyjną – ptak zanieczyszczony ropą w piętnastu stopniach traci na ogrzanie się tyle ciepła, ile zdrowy przy minus dwudziestu. Śmiertelnie niebezpieczne i właściwie niewyleczalne jest zatrucie pokarmowe substancjami ropochodnymi – ptaki usiłując oczyścić upierzenie połykają gęstą maź, co powoduje ich śmierć.

W Polsce w ostatnim czasie miały miejsce dwa wycieki oleju opałowego do Wisły, jednak na dzień dzisiejszy nie stwierdzono poważniejszych przypadków padania ptaków. Sytuacja na bieżąco monitorowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i inne organizacje przyrodnicze.

Antoni Marczewski
na podstawie:
www.birdlife.org
www.otop.org.plTagi: OTOP ptaki ropa olej zanieczyszczenie środowiska ropa naftowaKomentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na największym polskim forum ekologiczneTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Ostatnie wiadomości

Poznaj naturę żubra

Wędrówki godowe ropuch szarych w Bieszczadach

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły

Nie doczekały się w tym roku potomstwa

Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody

Białowieskie żubry i 100ha łąk

Najwięcej tych morskich ssaków pływa w południowo-zachodnich wodach Danii