Aleksandra Fulara, Sławomir Wójcik i Paweł Maryniak w finale Konkursu Prac Młodych Naukowców UE


Aleksandra Fulara, Sławomir Wójcik i Paweł Maryniak w finale Konkursu Prac Młodych Naukowców UE: artykuł nr 5329

2008-01-15 16:52:44 Ciekawostki

Biolodzy Aleksandra Fulara, Sławomir Wójcik i Paweł Maryniak będą reprezentować Polskę w finale Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Wyniki polskich finałów konkursu ogłoszone zostały 11 stycznia w Warszawie. Do finałów zakwalifikowało się 12 prac. Autorzy trzech najlepszych pojadą we wrześniu do Kopenhagi, gdzie zmierzą się z młodymi naukowcami z 29 innych krajów.

Polska praca, która zostanie zaprezentowana w finale w Kopenhadze, dotyczy zmiany kształtu cząsteczek białek pod wpływem różnych czynników. Jej autorami są Aleksandra Fulara i Sławomir Wójcik, studenci pierwszego roku Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Zbadali oni, jak zmienia się kształt cząsteczek insuliny w zależności od tego, czy znajdują się w suchym, czy nawodnionym otoczeniu.

Biologom udało się w warunkach bezwodnych stworzyć cząsteczkę, która przypomina swój "mokry" odpowiednik, jednak nie ma wpływu na żywy organizm. W trakcie dalszy badań okazało się, że cząsteczka ta pod wpływem wody zmienia kształt i powstaje normalna - aktywna - postać białka.

"Proponowane przez nas zastosowanie jest związane z insulinoterapią, gdzie problemem jest utrzymanie stałego stężenia leku we krwi. Proponujemy, aby podawać insulinę w postaci otrzymanej przez nas struktury, dzięki czemu insulina będzie mogła pomału przyjmować swoją właściwą postać i rozchodzić się stopniowo po organizmie. W ten sposób stężenie jej we krwi będzie utrzymane na stałym poziomie" - wyjaśniła Fulara.

Z kolejnej pracy, która będzie reprezentować Polskę, wynika, że samice karaczanów uczą się wolniej niż samce. Autor pracy - Paweł Maryniak, uczeń trzeciej klasy LO im. Jana III Sobieskiego w Nysie - badał zdolność karaczanów do zapamiętywania drogi do pożywienia w labiryncie oraz orientację przestrzenną owadów.

"Postawiłem hipotezę, że istnieje związek między terytorializmem samców a ich szybszą i trwalszą przyswajalnością układu obiektów w otaczającej je przestrzeni. U samic, w związku z ich trybem życia, czyli brakiem terytorializmu i żerowaniem na mniejszych obszarach, nie zauważyłem aż tak dobrego i trwałego zapamiętywania otoczenia" - tłumaczył Maryniak.

Polska bierze udział w Konkursach Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej od 1995 r. Przez ten czas Polacy zdobyli na nich łącznie trzy pierwsze nagrody, sześć drugich, sześć trzecich i dziewięć nagród specjalnych.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek