Żywe żółwie w lodówce


Żywe żółwie w lodówce: artykuł nr 5398

2008-02-09 02:25:49 Zoologia

Ciepła zima może wpływać pobudzająco na trzymane w domach żółwie i zaburzać proces ich snu zimowego, co może być dla nich szkodliwe. Dlatego - zdaniem ekspertów - dopóki gady się nie obudzą, powinno się je trzymać... w lodówce.

Specjaliści od żółwi twierdzą, że wyjątkowo ciepła zima zbudziła wiele gadów zbyt wcześnie. Ich właściciele muszą wtedy trzymać je w cieple, gdyż kolejne zimowe drzemki mogą być dla nich zabójcze.

"Lodówka to idealne miejsce, aby zapewnić żółwiom przetrwanie w zmiennym klimacie. Ta metoda staje się coraz popularniejsza" - powiedziała Joy Bloor, właściciel ośrodka z żółwiami Tortoise Garden w Kornwalii, gdzie wiele zwierząt obudziło się zbyt wcześnie.

Żółwie zapadają w letarg na zimę i obniżają temperaturę ciała do 3- 5 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura ciała zacznie wzrastać, zaczynają trawić i mogą zdechnąć w przypadku, jeśli temperatura znów spadnie.

Eksperci zalecają lodówki z godnymi zaufania termostatami i raczej bez wbudowanych zamrażarek, które mogą niewłaściwie funkcjonować, zamrażając wszystko łącznie ze żółwiami. "Jeśli otwiera się drzwiczki codziennie, powinny mieć wystarczającą ilość powietrza. Ale nie należy ich zostawiać i wyjeżdżać na urlop" - zastrzegła Bloor. Dodała, że niestety dla jej zwierząt - ma ich 400 - nie ma odpowiednio dużej lodówki.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: żółwie żółw lodówka letarg sen zimowy

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5398

Nic sie niestanie mojemu żółwiowi jak wsadze go do lodówki a mam wbudowaną zamrażarke nadole?? I jak moge wiedzieć jaką ma temperature czy to sie jakiś termometr kupuje ?? Prosze niech ktoś mi otpisze na gadu nr to 11930262 lub na email adres to damlaj@o2.pl błagam musze wiedzieć pomóżcie a bede wdzięczny :)
~K230(2008-03-15)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii