Światowy Dzień Kota


Światowy Dzień Kota: artykuł nr 5432

2008-02-17 03:54:11 Zoologia

Jesteśmy najbardziej "kocim” krajem na świecie. Koty goszczą w 33 procent gospodarstw w Polsce. Następne w rankingu są USA i Australia. Dopiero dalej kraje europejskie: Belgia, Francja i Szwajcaria - informuje Magazyn Nowiny.

Pomysł uczczenia kotów specjalnym świętem pojawił się we Włoszech. W Polsce Dzień Kota obchodzony będzie po raz trzeci. Poza integracją miłośników kotów, jego cel to uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt.

Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota (World Cats Day) obchodzony jest corocznie 17 lutego, w Polsce obchodzony po raz pierwszy w 2006 z inicjatywy Miesięcznika KOT i Cat Club Łódź. Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem "Rasowce - dachowcom", podczas której kluby felinologiczne z Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Źródło: Magazyn Nowiny/ifw/wikipedia

Tagi: Światowy Dzień Kota koty

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5432

po co komu takie święto?
~psiarz Ocena artykułu: 1(2008-02-17)

a czy jest Światowy Dzień Psa?
~psiarz Ocena artykułu: 1(2008-02-17)

Światoy Dzień Psa wypada 1 lipca, a 4 października jest Światowy Dzień Zwierząt
~misio(2008-02-17)

Głupi/Głupia jesteś pies jest bardziej sławny niż jakieś brzydkie ii głupie koty. Kot po Twojej śmierci by Cie zjadł a pies nie... !! Pies jest wierny a kot średnio jest wierny. Kot jest płochliwy i by Cię nie obronił a pies prędzej by Cię obronił. Szkoda mi Kotów że się urodziły bo nie cierpię tych zwierząt. A psy są śliczne i kochane.
~psinos0(2008-02-17)

potrzebne4 ,dziabaaka
~rita(2008-02-18)

Super kotek każdy powinien mieć swoje święto:)
~kaka(2008-03-08)

Koty się nudzą i psy powinny je trochę rozerwać,
~Kotopies(2008-09-13)

Jest demokracja jest dzień Kota i dzień Psa.To tak jak imieniny.Jak komuś się nie podoba to po co, ogląga blog o kotach?"Po co?"-bo my kochamy koty a inni kochają Psy.Koniec , kropka!
~VivkaXXX Ocena artykułu: 5(2009-01-07)

Juz 14.02.2009 obchody Swiatowego Dnia Kota w PL. Glowne obchody w Warszawie na wystawie kotow, ktora odbedzoe sie w hotelu GROMADA. Gala z wystepami gwiazd i udzialem znanych politykow i mediow w PKiN! W wielu miastach w PL obchody odbeda sie 14 i 15.02 a takze 21 i 22.02 ze wzgledu na przypadajacy weekend. W tym dniu kazdy moze pomoc bezdomnym zwierzakom a koty rasowe pomagaja schroniskom... takze psom!
~ana(2009-01-11)

Dzień kota jest po to żeby i kotki miały swoje św. To tak samo ważne jak : dzień psa, twe urodziny, dzień dziecka, dzień mamy, dzień taty, dzień babci, dzień dziadka.
~Marcelina(2009-04-11)

psinos0 jeżeli nie lubisz kotów zachowaj to dla siebie i nie wyzywaj ich od najgorszych!!! a co do tego że kot by mnie nie obronił to się bardzo bardzo mylisz !!!!! mój kot mnie bronił i jestem mu za to bardzo wdzięczna! a po co dzień kota? po to że jest dzień: mamy, taty, babci, dziadka, dziecka, i psa!!! dlaczego niemiałoby być dnia kota nie rozumiem?! jeżeli tak bardzo nienawidzisz kotów to po co oglądasz to forum?!!!!! żal mi ciebie!!!
~kociara Ocena artykułu: 5(2009-08-27)

kocham wszystkie zwierzęta, ale koty ubóstwiam. Razem z moimi zwierzakami chętnie obchodzimy takie święto! A propo jeśli ktoś nie kocha zwierząt to jego też nie warto! Co innego po prostu nie być miłośnikiem zwierząt a co innego być ich jawnym przeciwnikiem!
~kociamama(2009-10-27)

Koty są dużo lepsze od psów,kto tak nie myśli np.psiarz niech się wstydzi koty to wyjątkowe zwierzaki i do psiarz i psinos0 jak wam się koty nie podobają to wypie...lajcie z tej strony bo każde ma prawo do miłości ja nie lubie psów ale ich nie obrażam (jak niektórzy) do psinos0 koty nie są głupie ani brzydkie sam jesteś brzydki/a i głupi/a i poco oglądasz tę trone spadaj to samo do psiarz!!!!!!!!!
~Święto kotów Ocena artykułu: 5(2009-11-07)

psinos0 , co Ty mówisz... Żal mi ludzi ktorzy klepią te stereotypowe powiedzenia o kotach! Jak nie lubisz tych zwierząt to poprzestań na tym stwierdzeniu, a nie odnoś się do ich cech charakteru czy zwyczjów bo kompletnie nic o tym nie wiesz.Nie rób z siebie zacofanego człowieka. I do wszystkich psiarzy! Ja osobiście nie lubie psów, ale nie jestem na tyle wredna żeby wyzywac te zwierzęta od brzydkich, zapchlonych i beznadziejnie nudnych... Każdy ma swój gust.
~MK(2009-11-12)

Fajnie, że są obchodzone takie święta dla zwierząt np. kotów i psów. W końcu one są dla nas bardzo ważne i nich o tym wiedzą. Ludzie mają imieniny itd. a zwierzaki ?
Teraz już swoje święta mają:)
A psiarzu po co piszesz skoro Ci się nie podoba.Co?
~Aleksandra(2010-01-15)

w tym roku też jest 17 lutego?
~kotka(2010-01-15)

KAŻDY MA SWÓJ GUST, JA LUBIĘ BARDZIEJ KONIE ,ALE KOTKI I PSY TEŻ. MAM KOTA MIKI I PSA LUKĘ. OBCHODZĘ I ŚW KOTA I PSA. KAŻDY MA SWOJE ZDANIE , NIE WCHODŹ NA STRONY O KOTACH ŻEBY OBRAŻAĆ JE .NIE NAZYWAJ NAS GŁUPKAMI,BO TO NIE MIŁE.A TO ,ŻE KOTY JEDZĄ NAS PO ŚMIERCI TO NIE PRAWDA,BO TO MOGĄ ZROBIĆ DZIKIE KOTY ,ALE NIE ZAWSZE.KOTY I PSY POMAGAJĄ LUDZIOM NP. PSY POMAGAJĄ NIEWIDOMYM ,A KOTY MAJĄ FUTRO KTÓRE MAJĄ DLA NAS DOBRE WŁAŚCIWOŚCI.JA NIE LUBIĘ PAJĄKÓW,ALE NIE WCHODZĘ NA STR. O PAJĄKACH IMIE MÓWIĘ ŻE SĄ BLE I NIE OBAŻAM TYCH CO ICH LUBIĄ PO PROSTU NIE WCHODŻ W TE STRONY
~IWA(2010-02-16)

TAK KOTKA
~(2010-02-16)

koty są o wiele lepsze i mniej brudzą niż psy bleee DO PSINOSA!!!
~kićka(2010-02-17)

Dobrze, że są takie dni, ale to prawda, że koty nie są wierne. Gdy pies straci właściciela, bardzo cierpi, a kot jest obojętny, byle by miał pełną miske i schronienie. A pies cierpi i nie zapomina. Do kotów nic nie mam, ale taka jest prawda. Pies Cię nigdy nie zostawi jaki byś nie był, a kot odejdzie. Znam też kilka historii jak kot chciał udusić człowieka.
~Miczka(2010-02-17)

psinos głupi/głupia to ty jesteś, bo jedni wolą koty inni psy.
Ja np. bardziej interesuje się kynologią ale kocham i psy i koty, sama mam w domu kotke i nie oddałabym jej nikomu..
~lenkaaa(2010-02-17)

Czytając komentarze stwierdzam, ze wole przebywać ze zwierzętami. Sa mądrzejsze od was i nie znają ninawiści.
~Kwaczynski(2010-02-17)

guzik prawda, ze koty nie sa wierne...
potrafią pochorować się i umrzeć z tęsknoty za właścicielem...
sama znam przypadek takiego kota, który nie wytrzymał 2 tygodni bez swoich państwa, chociaż był codziennie karmiony przez sąsiada.

koty to fantastyczne zwierzęta, ale mają swój świat i nie kończy sie on na ludziach - jak w przypadku psów...

no i psy cuchną :P
~gużżż(2010-02-18)

Koty nie są brzydkie.
~Anonimowo(2010-02-18)

Psy są o wiele lepsze od kotów koty sie ciagle gubią i to maja byc przyjaciele??

~noob kot(2010-03-04)

Dla mnie psy są o wiele mądrzejsze,lepsze i słodsze niż koty!
W ogóle co to za przyjaciel jak ciągle gdzieś łazi a jeśli umrzesz on z głodu Cię może podjeść a pies będzie skomlał!
Koty są tylko przyjazne jak są małe!
I love Ciepliński! ;*
~Pieski rządzą!(2010-05-12)

Kazdy ma swoj gust nie najezdzajcie tak.Jeden lubi psa, inny lubi kota , jeszcze inny konie , a teno znowu chomiki i dlugo by wymieniac.Nie krytykujcie innych.Pies i kot to przyjaciele czlowieka.
~ciecio(2010-05-26)

Psinos0 - Ja nie lubie pappug i (troche) kotów i nie wyzywam ich. Myśle to co myśle to co myśle . A MK - Masz racje każdy ma swój gust , ja lubie psy ale np.nie lubie chartów (rasa) a inne rasy lubie . U kotów nie lubie persów a dachowce tak
I sie nie czepiajcie !
~MartulaPsialula(2010-06-30)

O zwierzętach nie można rozmawiać w kategoriach gustu, i czy się któreś lubi czy nie, zwierzęta trzeba szanować i im pomagać.Każde zwierzę, które przyjdzie na świat ma prawo do godnego życia ! Tak, jak każdy człowiek ma prawo do swojego miejsca na Ziem,to i takie samo prawo ma każdy "zwierzak"! Do swojego święta także !
~(2011-01-28)

Zgadzam się z autorką słów, że jak się czyta te komentarze to zdecydowanie wolę przebywać ze zwierzętami, zarówno z kotami, psami, ptakami i innymi. Do autora, który nie lubi kotów pewnie w poprzednim wcieleniu był płochliwą myszą a jeszcze jak stwierdza, że co za przyjaciel z kota bo często się gubi, to czemu w schroniskach jest zatrzęsienie psów, po drugie naukowcy, autorzy wielu rozpraw twierdzą, że kot jest jednym z najdoskonalej funkcjonujących stworzeń. Ma świetnie rozwinięte zmysły wzroku, równowagi min. za sprawą błyskawicznego przekazywania bodźców wzrokowych do mięśni i stawów oraz ogonowi służącemu jako przeciwwaga. Mój kot wyskakuje z 2 piętra (wyobrażasz sobie psa po takim skoku?. W kulturze i religii min. Egiptu pies jest nieczysty i śmierdzi dlatego preferują koty, kota traktowano z boską czcią. Trzeba mieć trochę inteligencji i oczytania żeby się wypowiadać źle o czymś o kimś. Jest sporo przykładów, że kot zagryzł jadowitego węża i uratował życie swojemu panu, Według legendy Mahomet kazał sobie uciąć kawałek jedwabnej szaty żeby nie zbudzić śpiącej ukochanej kotki. A na koniec opowiem coś okropnego co przeczy mądralińskiemu znawcy psów. 20lat temu zmarła sąsiadka mojej babci samotna z 17 psami i zgadnijcie co ją zjadło. bo kotów nie miała. Na koniec nie da się ukryć, że świat schodzi na koty i to koty rządzą współczesną popkulturą.Są mniej kłopotliwe, bardziej samodzielne i doskonale sobie radzą z właścicielem.Pozdrawiam wszystkich miłośników zwierząt/
~Lucky(2011-02-12)

Bardzo podoba mni się akcja "Rasowce - dachowcom". Kot to zwierze, które przegoni myszę, czy szczura. Nie wyobrażam sobie gospodarstwa wiejskiego bez "sierściucha". Koty a zwłaszcza kotki bardzo potrafią przywiązać się do swojego opiekuna. One dobrze wiedzą kiedy opiekunowi jest żle i kiedy trzeba się do niego przytulić aby go pocieszyć.
~baszka(2011-02-13)

Koty są najlepsze dla mnie i wcale po śmierci nie zjadają ludzi!
~koty108(2011-02-16)

Boże ale wy jestescie żałośni wszystkie zwierzęta sa kochane i zasługuja na szacunek i miłośc z naszej strony!!!
~Gośc(2011-02-16)

Koty są wierne kochane i sliczne a mój kotek nie dożył swięta kota bo zginął pod kołami samochodu :( Był on bardzo grzeczny i ładny.Teraz smutno mi bez niego :/
~koto123454321(2011-02-17)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii