Ptaki o dużych mózgach lepiej się przystosowują do nowych warunków


Ptaki o dużych mózgach lepiej się przystosowują do nowych warunków: artykuł nr 548

2005-04-15 01:02:20 Zoologia

Ptaki, które mają mózgi duże w stosunku do ciała, łatwiej przystosowują się do nowego środowiska - stwierdzili naukowcy. Populacje takich ptaków zyskują stabilność o wiele szybciej niż gatunki ptaków o mózgach mniejszych. Eksperci opublikowali wyniki badań ptasiej inteligencji. Najlepiej wyszły w nich ptaki z rodziny krukowatych, np. kruki i sójki. Kolejne na liście znalazły się jastrzębie, dzięcioły i czaple.

Mimo wyjątkowo dużych mózgów i zdolności do naśladowania mowy ludzkiej, papugi uzyskały średni wynik inteligencji. Natomiast kuropatwy, przepiórki, emu i pozostałe strusie to ptaki "najgłupsze".

Uczeni opisali także przykłady zaskakującej inteligencji sępów (np. w Zimbabwe zasiadały na ogrodzeniu pola minowego i czekały, aż na minę wejdzie zbłąkana antylopa).

Zaobserwowano japońskie kruki, które zostawiały na ruchliwych skrzyżowaniach orzechy i czekały, aż najedzie na nie samochód. Aby podłożyć lub zabrać orzech czekały na czerwone światło dla samochodów.

Opisano też proces uczenia się u brytyjskich sikor. Nauczyły się one np. dziurawić kapsle butelek z mlekiem pozostawianych pod drzwiami domów i spijać z niego śmietankę.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii