Repliki dinozaurów w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi w Sosonowcu


Repliki dinozaurów w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi w Sosonowcu: artykuł nr 5492

2008-03-05 00:56:27 Zoologia

Dwie repliki roślinożernych dinozaurów - triceratopsa i celofyza - stanęły w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Muzeum ogłosiło konkurs na ich imiona. Repliki są bliskie naturalnej wielkości tych zwierząt i zostały wykonane z żywicy. Cieszą się olbrzymią popularnością wśród studentów i odwiedzających muzeum.

"Ich wygląd odpowiada aktualnej wiedzy naukowej. Tworzenie takich replik to ostatni etap pracy paleontologa. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję zarówno ze względu na studentów, jak i odwiedzających muzeum - łatwiej się uczyć, mogąc obejrzeć duży i kolorowy okaz" - powiedziała PAP Ewa Budziszewska - Karwowska z muzeum.

Jak mówi, przedstawiciele odwzorowanych gatunków nie mieli szans się spotkać, choć żyli na tym samym terenie - ich szczątki znajdowano na terenie Ameryki Północnej. Triceratops żył jednak 65 milionów lat temu, a celofyz pochodzi sprzed 220 milionów lat.

Triceratops to największy rogaty dinozaur, miał też największą czaszkę wśród lądowych kręgowców. Przed swoim największym wrogiem - tyranozaurem - bronił się za pomocą długich rogów na czole i nosie, na szyi miał też ażurową kryzę kostną. Tak mocna konstrukcja czaszki chroniła w razie ataku. Replika ma ok. 7 m długości i 2,40 m wysokości.

Celofyz miał z kolei szczupłą czaszkę, smukłe tylne nogi podciągnięte pod ciało i puste, spneumatyzowane kości - jak ptaki. To obniża wagę zwierzęcia, a celofyz był stworzony do szybkiego biegu.

Kolekcję prehistorycznych gadów sosnowieckiego muzeum ma jeszcze uzupełnić 12-metrowy tyranozaur. Do maja jego replika ma stanąć przed wejściem do budynku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii